Organlarıyla hayat veriyor

  • Giriş : 23.06.2007 / 14:45:00
  • Güncelleme : 23.06.2007 / 15:19:56

Göçmen'in böbreği, Konya'da 8 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan Hüseyin Bayram'a nakledildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Antalya'nın Alanya ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen Seniye Göçmen'in böbreği, Konya'da 8 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan Hüseyin Bayram'a nakledildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek nakli ameliyatından yaklaşık 6 saat sonra gazetecilere açıklama yapan Hüseyin Bayram (39), ikinci kez hayata döndüğü için mutlu olduğunu söyledi.

Yaklaşık 8 yıldır böbrek rahatsızlığı çektiğini ve 2 yıldır da diyalize girdiğini belirten Bayram, “Hastalandıktan sonra çalışamadım. Çalıştığım iş yerinden zorunlu olarak emekli oldum. Hep eşim çalıştı. Bana ve evimizin bakımını üstlendi” dedi.

AĞABEYİNİ BÖBREK YETMEZLİĞİNDEN KAYBETMİŞ

Diyalize girdiği için günden güne zayıfladığını ancak hayattan hiçbir zaman umudunu kesmediğini ifade eden Bayram, şunları kaydetti:
“Hayata daha sıkı sarıldım. Çünkü ölürsem arkada 2 çocuk ve karımı bırakacaktım. Onlar benim moralimi hep yüksek tuttu. Nakil için kısa bir süre önce Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdum. Uygun böbrek bulunduğunu öğrendiğimde çok sevindim. Ağabeyimi 3 yıl önce böbrek yetmezliğinden kaybettim.”

Küçük kız kardeşinin de böbreklerinden rahatsız olduğunu vurgulayan Bayram, “Ağabeyimi kurtaramadık. Ancak ben uygun böbrek bulunduğu için yaşama tekrar tutundum. Şimdi kız kardeşimin rahatsızlığı için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

Eşi Keziban Bayram ise kocasının 7 kardeşi olduğunu belirterek, “7 kardeşten 3'ünde böbrek yetmezliği görüldü. En büyükleri böbrek yetmezliğine yenik düştü. Bu bizi çok üzdü. En küçük kız kardeşlerinde de böbrek yetmezliği başladı. Biri ölürken, birilerinin de yaşama bağlanması insanlara mutluluğu ve üzüntüyü aynı anda yaşatıyor” dedi.
Ameliyatı yapan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Erikoğlu, gece yarısı Antalya'dan gelen böbreği başarılı bir operasyon sonrası Bayram'a naklettiklerini söyledi.

Erikoğlu, Bayram'ın sağlık durumunun şimdilik çok iyi olduğunu, vatandaşların son yıllarda nakil konusunda duyarlı hale gelmeye başladığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious