Orgeneral Başbuğ Bulgaristan'da

  • Giriş : 12.09.2008 / 18:42:00

NATO Askeri Komitesi toplantısı, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı. Toplantıda Türkiye'yi Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ temsil ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NATO üyesi 25 ülke ile NATO üyeliğine aday Arnavutluk ve Hırvatistan'ın Genelkurmay Başkanlarının katıldığı toplantıdan önce, Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zlatan Stoykov tarafından katılımcılar için askeri karşılama töreni düzenlendi.

Aleksandar Nevski Meydanı'ndaki Meçhul Asker Anıtı önünde düzenlenen törende konuşan NATO Askeri Komitesi Başkanı İtalyan Amiral Giampaolo Di Paola, toplantıya NATO üyeliğine aday olan Arnavutluk ve Hırvatistan'ın da katıldığını belirterek, ''NATO, genişleme sürecini aksatmadan sürdürecektir. Genişleme süreci, günümüzde güvenlik alanında yaşanan tehditlere en iyi yanıttır'' dedi.

Askeri törenin ardından NATO Askeri Komitesi toplantısının açılışı Boyana rezidansının 2 no'lu salonunda yapıldı. Toplantıda NATO'nun devam eden faaliyetlerine ilişkin değerlendirmeler ile faaliyet alanlarının genişletilmesine yönelik strateji ve kapasitelerin nasıl geliştirileceği konuları ele alınacak.

Toplantıda, Gürcistan'daki son gelişmelerin de masaya yatırılacağı bildirildi.

NATO Askeri Komitesi toplantısının resmi bölümü yarın akşam üzeri düzenlenecek basın toplantısıyla sona erecek.

Toplantıya katılan Genelkurmay Başkanları ve eşleri, 14 Eylül Pazar günü Bulgaristan'ın önemli tarihi ve turistik yerlerini gezecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*