Orgeneral Başbuğ KKTC'de

Orgeneral Başbuğ KKTC'de.10724
  • Giriş : 09.04.2008 / 15:40:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 16:00:40

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, askeri birlikleri denetlemek amacıyla bugün KKTC’ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Orgeneral İlker Başbuğ, bugün saat 10.10’da geldiği Ercan Havalimanı’nın VIP salonunda, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 39'uncu Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Mehmet Taş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, 28'inci Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Yardımcısı Tuğgeneral Salih Cengaver Cem, 14'üncü Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Faruk Şengün, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Sarıca ve Meclis Genel Sekreteri Fisun Aksun karşıladı.

Başbuğ’u, Ercan VIP salonu önünde ise, muharip derneklerin üyeleri ve öğrenciler, ellerinde Atatürk posteriyle, üzerlerinde ‘mevzubahis vatansa gerisi teferruattır’ yazılı Türk Bayraklarıyla karşıladı.

Orgeneral Başbuğ ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı ziyaret etti. Orgeneral Başbuğ, ziyarette yaptığı konuşmada, KKTC’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Her yıl Kıbrıs Türk Barış Kuvvetler Komutanlığı’nın (KTBK) yıllık plan semineri faaliyetleri bulunduğunu ifade eden Başbuğ, kolordunun (KTBK) bu yıl ki faaliyetlerine katılmak üzere KKTC’ye geldiğini söyledi.

KTBK'nın asli ve önce gelen görevlerinden birinin Kuzey Kıbrıs’taki Türk halkının güvenliğini savunup, gerekli savunma tedbirlerini almak olduğunu kaydeden Başbuğ, 1974 yılından beri adada bulunan KTBK ve bu komutanlığa ait birliklerin, yalnız KKTC Devleti'ne değil, adanın bütününe huzur ve güven getirdiğini belirtti.

Kara Kuvvetler Komutanı olarak kendisinin Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nın görevlerine hazırlanmasından ve bu görevleri icra etmesinden sorumlu olduğunu dile getiren Orgeneral İlker Başbuğ, bu nedenle adaya geldiğini ve bulunacağı süre zarfında hem plan semineri faaliyetlerini izleyeceğini, hem de birliklerde denetlemelerde bulunacağını kaydetti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kıbrıs Türk halkının ve KKTC’nin güvenliğini sağlamakta KTBK’nın en temel rolü oynadığını söyledi. Kıbrıs Türk halkının çok zor günlerden geçerek güvenlik zaafiyetleri yaşadığını dile getiren Talat, Kıbrıs Türk halkının, güvenliğinin sağlanması hususundaki beklentilerine 1974’te cevap aldığını söyledi.

Barış Harekatı’yla birlikte Kıbrıs Türk halkının güvenlik sorunun kalmadığını dile getiren Talat, bunun KTBK'nın yaptığı görevle mümkün olduğunu söyledi. Kıbrıs’ta siyasi olarak çözümü hedefleyen bir süreç yaşandığını belirten Talat, adil ve kalıcı bir çözüm gerçekleştirmek için ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koyduklarını dile getirdi.

Güvenlik zaafiyeti ve ekonomik sıkıntı yaşamamanın kendilerini güçlü kıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Türkü’nün geleceğini sağlamak ve kalıcı bir barışa ulaşmak için Türkiye Cumhuriyeti’nin kiler de dahil olmak üzere bütün kurumların desteğine ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade eden Talat, bu desteği her zaman yanlarında bulduklarını söyledi. Hedefleri olan adil ve kalıcı barışa ulaşabilmek için gerekli desteğe sahip olduklarını kaydeden Talat, geleceğe güvenle baktıklarını dile getirdi. Görüşmelerinde, Orgeneral Başbuğ ve Talat birbirlerine hediyeler de sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious