Orgeneral Başbuğ'dan önemli mesaj!

  • Giriş : 06.09.2008 / 03:08:00
  • Güncelleme : 05.09.2008 / 23:59:31

Başımızda terör belası olmasa, 100 milyarlarca dolar bölgeye yatırım olacaktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BAŞBUĞ'UN 2. Ordu TEMASLARI SÜRÜYOR

Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra çıktığı ilk yurt gezisinde dün Malatya'da konuşlu 2. Ordu Komutanlığı'nı ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ardından Diyarbakır'a geçti. Diyarbakır'da askeri denetimlerde bulunan Başbuğ, kentteki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile de bir araya geldi. Orgenaral Başbuğ'un gezisinde, kuvvet komutanları da eşlik ediyor.

BAŞBUĞ'DAN ÖNEMLİ MESAJLAR

Diyarbakır'daki temaslarının ardından bir basın toplantısı düzenleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ önemli mesajlar verdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı döneminde; "Terörle mücadelenin bir yerinde devlet olarak hata yaptık. Dağa çıkışların önünü bir türlü kesemedik. Demek ki bir yerde hata yapıldı" demişti. Başbuğ bugünkü açıklamasında da, terörle mücadele konusunda TSK'nın askeri kararlılığının süreceği, ancak bunun yanısıra bazı adımların atılması gerektiği mesajını verdi. İşte Başbuğ'un verdiği mesajlarda öenmli satırbaşları...

NEDEN DİYARBAKIR?

Orgeneral Başbuğ, Diyarbakır ziyaretinin önemini "2. Ordu sorumluluk bölgesindeki terör örgütüyle mücadele TSK'nın icra etmekte olduğu en önemli yeri tutan bölge. Bu nedenle Genelkurmay Başkanı olmaktan sonra yurt içindeki yurt içindeki ilk ziyaretimizin burada olmasını uygun gördük" sözleriyle vurguladı.

GAP EYLEM PLANI BÖLGE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Hükümetin bu yıl açıkladığı ve hükümet tarafından 'sonuç vermeyeceği' gerekçesi ile eleştirilen GAP Acil Eylem Planı'nın bölge için çok önemli olduğunun altını çizen Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Dün sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yaptığımız görüüşmelerde bu konunun önemini bir kez daha gördük. Açıklanan kaynaklar ve yatırımlar tamamlanırsa bu bölge için çok önemli sonuçar verecektir" şeklinde konuştu.

ASKERİ HARCAMALAR

Terörle mücadele konusunda TSK'nın kararlı şekilde görevini sürdürmeye devam edeceğini vurgulayan Orgeneral Başbuğ, "Terör belasının ülkemize verdiği zararlar ortada. Eğer başımızda bu teör belası olmasaydı, yapılan askeri harcamalar bu bölge için yatırım kaynağı olacaktı. Bu paralar 100 milyarlarca dolarla ifade edilen rakamalar. Ancak bu sözlerim yanlış anlaşılmasın. Bir ülkenin güvenliği ekonomik değerlerle ölçülemez. Önce ülkenin güvenliği gelir. Bu konuda harcama yapılması gerekiyorsa yapılır" şeklinde konuştu.

TERÖRE 35 BİN KURBAN VERDİK

Türkiye'nin 1984'ten bu yana PKK terörü ile mücadele ettiğini hatılatan Başbuğ, terörün acı bilançosunu da hatırlattı. Orgeneral Başbuğ; "Türkiye terörden çok çekti bu bir gerçek. Bugüne kadar kaybettiğimiz insan 30 – 35 bin civarında. Vatandaş olarak kaybettiğimiz 5600 – 5700 civarında. 6 bin 500 civarında güvenlik kuvvetimiz bu mücadelede şehit olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadele konusunda kendi üzerine düşen sorumluluğu kararlılıkla devam ettirecektir. Bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecektir" dedi.

HAVA HAREKATI İLE İFTİHAR EDİYORUZ

"2007 Aralık ayından itibaren, Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütüne karşı yürütülen hava harekatını yakından incelediniz. Aralık'tan bugüne kadar, hava kuvvetlerimizin bu operasyonlarda gösterdiği üstün başarısı ile iftihar ediyoruz" diyen Genelkurmay Başkanı Başbuğ, diğer ülkelerin hava kuvvetleri olmak üzere, bütün dünyanın bu başarıyı gıptayla izlediğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*