Orgeneral Başbuğ'u 'Başbakan' Başbuğ yaptı

Orgeneral Başbuğ'u 'Başbakan' Başbuğ yaptı.12977
  • Giriş : 26.06.2009 / 16:06:00

Taraf'ta yayınlanan 'demokrasiye müdahale' belgesiyle ilgili basını bilgilendiren Başbuğ'a 'Sayın Başbakan' diye hitap edildi. Ama bunu yapan Birand değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk basının en tecrübeli gazetecilerin birisi herkesin gözü önünde Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a "Sayın Başbakan" diye hitap etti.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un Taraf Gazetesi'nde yayınlana belge hakkında basın mensuplarını bilgilendirme toplantısında çok ilginç bir gaf yaşandı.

Ankara'nın en tecrübeli gazetecilerinden ve askere yakınlığı ile bilinen Milliyet'in Ankara Temsilcisi Fikret Bila, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a soru sorarken, "Sayın Başbakan" diye hitap etti.

Tartışmlara konu olan Albay'ın, askeri savcılara verdiği ifadede her zaman kullandığı ve belgede olanına benzer imzanın aksine bir imza kullanması konusunu Başbuğ'a hatırlatan Bila, "Sayın Başbakan. Basında değişik yaklaşımlar oldu. Ama soruşturma sonucu açıklandıktan sonra dile getirilen soru, soruşturmaya konu olan albayın 20'den fazla imzasıyla ifadesinde verdiği imzanın çok farklı olduğu iddiası yer aldı. Bu imza farklılığını neden soruşturulmadı? Sizin bir bilginiz var mı?" diye sordu.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, kendisini Başbakan ilan eden Bila'nın sorusunu bozuntuya vermeden dinledi ve hemen ardında da cepladı.

Başbuğ Bila'nın sorusuna şu cevabı verdi: "Askeri savcılık elbette bu konunun üzerinde durdu. Durmadığını nereden çıkartıyorsunuz? Ama gelinen değerlendirme, sonuç şudur ki bende bu konuyu bildiğim ve takip ettiğim kadarıyla, imza değişikleri kriminal inceleme sonucu değiştirmiyor. Bilimsel olarak yapılan bu incelemelerde teknik kriterler kullanılıyor. Siz nasıl şekilde imza atarsanız atın, şeklini değiştirin isterseniz, imza ıslak ise, elinizin mahsulü olduğu anlaşılabilir. Yani bir noktada çizgilerinin, elinizi el hareketleri parmak izi gibi sonuç veriyor. Burada ıslak imzaya sahip belge yok. Elbette askeri savcılık bu konunun üzerinde durmuştur. Ancak belgenin aslı ıslak imzaya sahip bir belge olmadığı için sonuca ulaşılması mümkün değildir."

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*