Orgeneral Büyükanıt kimleri, neden, nasıl kınadı?

Orgeneral Büyükanıt kimleri, neden, nasıl kınadı?.12012
  • Giriş : 30.07.2007 / 22:17:00

Büyükanıt, KKTC'de görev yapan TSK'yi 'işgalci kuvvet' olarak gösterenleri şiddetle kınadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Orduevi'ndeki KKTC Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükanıt, Kıbrıs'taki son gelişmelere ilişkin KKTC halkının bir izolasyon ve tehditle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Orgeneral Büyükanıt, Annan Planı kapsamında yapılan referandumda Kıbrıs Türk halkının iradesini gösterdiğini hatırlattı. Bütün avantajlarına rağmen Rum Kesimi'nin bu iradeyi göstermediğini vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, "Ama cezalandırılan Kıbrıs Türk halkı oldu, anlaşılmaz biçimde" ifadelerini kullandı. Orgeneral Büyükanıt, KKTC'de görev yapan Türk askerine yönelik 'işgalci' suçlamalarına da sert tepki gösterdi.

'BARIŞ TÜRK ASKERİNİN SAYESİNDE'
Orgeneral Büyükanıt, "TSK'yı orada (KKTC'de) işgalci kuvvet olarak gösterenleri şiddetle kınıyorum. Kıbrıs'ta barış varsa bunun sebebi Türk askeridir. KKTC halkının savunmasını severek üstlenmiştir. Aksini düşünmek insafsızlıktır" diye konuştu.

Bir gazetecinin Fransa ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin savunma alanında yaptığı anlaşmayı hatırlatması üzerine ise Orgeneral Büyükanıt, bu anlaşmanın uluslararası anlaşmalara aykırı olduğunu savundu.

"Açın bakın uluslararası anlaşmalara, açık hukuk ihlali olduğunu görürsünüz" diyen Orgeneral Büyükanıt, hem Rumlar'ın hem de Fransızlar'ın uluslararası anlaşmaları ihlal ettiğini yineledi. 'Türkiye'nin buna tepkisini yeterli buluyor musunuz?' sorusuna ise Orgeneral Büyükanıt, "Ona ben cevap veremem" karşılığını verdi.

Genelkurmay 2. Başkanı Ergin Saygun da, terörle mücadele konusunda ABD'nin tutumunu eleştirdi. ABD'li askerlerin Irak'a gitmemek için kendilerini ayaklarından vurarak Kanada'ya ve Meksika'ya kaçtıklarını savunan Saygun, "Şimdi Güneydoğu'ya gidenlerin ruh hallerini anlasınlar" şeklinde konuştu.

Resepsiyona, Orgeral Büyükanıt'ın dışında kuvvet komutanları ve çok sayıda general ve amiral katıldı. Orgeneral Büyükanıt, yaklaşık 1.5 saat kaldığı resepsiyonda ev sahibi sıfatındaki KKTC Ankara Büyükelçisi Gazi Tameroğlu tarafından uğurlandı. Gecede, KKTC Silahlı Kuvvetleri'nin kuruluşu yıldönümü nedeniyle pasta da kesildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious