Orgeneral Büyükanıt'ın açıklamalarına Türk'ten tepki

Orgeneral Büyükanıt'ın açıklamalarına Türk'ten tepki.10006
  • Giriş : 11.12.2007 / 20:12:00

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, gerginlikleri artıracak beyanlardan kaçınılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk, TBMM'de gazetecilerin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın açıklamalarını nasıl değerlendiğinin sorulması üzerine demokratik siyasete inanan insanlar olduklarını, kendilerini seçen halkın demokratik siyaset yapmak için kendilerini gönderdiğini söyledi.

Türk, "Meclis'in üyesiyiz. Meclis'in saygınlığını herzaman düşünen bir mantığa sahibiz. Amacımız, gerginlikleri azaltmaktır. Gerginliği çoğaltacak beyanlardan kaçınmak gerekir. Herkesin hassasiyetle açıklama yapmasını bekliyoruz" dedi.

Yaşara Büyükanıt, Genelkurmay ATASE Başkanlığı Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi (SAREM), Merkez Orduevi'nde "PKK Kongra/Gel Terör Örgütüne Yönelik Ekonomik ve İdeolojik Desteğin Kesilmesi" konulu sempozyumda konuşmuştu.

Bazı sempozyum katılımcılarının, "terörün siyasallaştığını" söylediğini belirten Büyükanıt "Terör hem siyasallaştı, hem de legalleşti, legalleşmeyen tek, onun silahlı terör boyutu. Silahsız terör boyutu, ona bir katılımcı yorum da yaptı, siyasallaşması bitti. Legalleşme, legalleşmenin bir kısmı tamam, örgüt bazında legalleşme, örgütün legalleşmesi kaldı. O teklifler, şunlar, bunlar Anayasa değişiklikleri..." dedi.

Büyükanıt, sempozyum çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Büyükanıt'ın "örgütün siyasallaştığı, legalleştiği" yönündeki sözlerini ve Anayasa Değişikliği çalışmalarını hatırlatması üzerine Büyükanıt, "(DTP'lileri kastederek) Anayasa ile ilgili değişiklik teklifi veriyorlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious