Orgeneral Büyükanıt'ın garsonundan protokol notları

Orgeneral Büyükanıt'ın garsonundan protokol notları  .10047
  • Giriş : 15.03.2008 / 10:30:00

Bir dönem Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın garsonluğunu yapan 22 yaşındaki İsmail Genişli, protokol garsonluğunun inceliklerini anlattı. Servisi esas duruşta yaptığını söyleyen Genişli, "Komutanlar biz içeri girdiğimizde susardı." diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

22 yaşındaki İsmail Genişli, iş hayatının başında gibi gözükse de garsonlukta profesyonel olan biri. Bugüne kadar Mesut Yılmaz, Necmettin Erbakan, Recai Kutan, Tansu Çiller, Recep Tayyip Erdoğan ve en son Yaşar Büyükanıt olmak üzere siyasî isimlere yemek servisi yapmış. Siyasî partilerin yemekli toplantılar düzenlediği Ataköy'deki Mavi Marmara Et Lokantası'nda 16 yaşında komi olarak çalışmaya başlayan Genişli, el çabukluğu ve pratikliğinden dolayı protokol garsonluğuna kadar yükselmiş. Dört sene öncesine kadar hizmet veren restoran, sahibi Yasef Öztürk öldükten sonra kapanmış. Mavi Marmara Et Lokantası, 2 bin kişilik salonu olan büyük bir restorandı. Bu nedenle parti yemekleri burada veriliyordu. Hem çok fazla kişiyi alıyor hem de protokol garsonluğunun en iyi yapıldığı yerlerden biri olarak biliniyordu. Müşterilerinin yüzde 99'u siyasî isimlerden oluşan bu restoranda kendisini yetiştiren Genişli, 2006 yılında askerlik görevi sırasında Ankara'da bir Ordu evinde Yaşar Büyükanıt'a servis yapması için seçilmiş. Genişli, "Sayın Büyükanıt'ın sürekli garsonluğunu yapan biri yok, değişiyor, zaten hep aynı kişiye garsonluk yaptırılması mümkün değil. Ben de onlardan biriydim." diyor. Protokol garsonluğunun aşırı bir titizlik gerektirdiğini söyleyen Genişli, "en küçük bir hatanın bile o anda açıklanmasının mümkün olmadığını ve bu nedenle her şeyin en ince ayrıntısına kadar planlandığını" belirtiyor. Servis ve bez peçete açısı, çatal-bıçağın masaya yerleştirilme şeklinin çok iyi olması gerekiyor.

Protokol garsonluğu nedir?

Çok önemli kişilere servis yapan ve bu servisin özelliklerini bilen kişilere protokol garsonu adı veriliyor. Protokol garsonluğu üçe ayrılıyor: Protokol baş garsonu, onun arkasında duran protokol garsonu ve iki protokol komisi. Protokol komisi garsonun her istediğine anında cevap veren kişidir. İyi bir protokol garsonunun arkasında mutlaka iyi bir aşçı olmalıdır. Hizmeti dört dörtlük yapsa da, eğer yemekler beğenilmezse garsonun iş çok zor... Bir protokol yemeği, eğer iş görüşmesi ise 4-5 saat sürüyor. Ama sadece tanışma yemeği ise 2 saat...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious