Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan 'ılımlı İslam' tepkisi!

Orgeneral Yaşar Büyükanıt'tan 'ılımlı İslam' tepkisi!.12108
  • Giriş : 05.06.2008 / 19:43:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 19:06:28

Orgeneral Büyükanıt, Uluslararası Ortadoğu sempozyumun açılış konuşmasını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Ortadoğu sempozyumun açılış konuşmasını yapan Orgeneral Büyükanıt, verilen arada konuşmasının satır arasındaki verdiği mesajlara açıklık getirdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Dünyada hiçbir demokratik ülkenin önünde sıfat yoktur. Yani ABD'yi nasıl tanımlayacağız? Hristiyan mı diyeceğiz? Böyle bir şey olmaz'' dedi.

Harp Akademileri Komutanlığında Orta Doğu konulu uluslararası sempozyumun açılış konuşmasını yapan Orgeneral Büyükanıt, verilen arada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Orgeneral Büyükanıt, ''Konuşmanızda 'Türkiye Cumhuriyeti'nin önüne sıfatlar takmak isteyenler var' dediniz. Bunu 'laik yapıyı bozmak isteyenler var' anlamında mı söylediniz?'' sorusu üzerine, Türkiye'ye ''ılımlı İslam'' gibi sıfatlar takılmak istendiğini anımsatarak, onun kaynağının da Türkiye'nin içi olmadığını söyledi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Dünyada hiçbir ülkenin, İran falan hariç, demokratik bir ülkenin önünde sıfat yoktur. Yani ABD'yi nasıl tanımlayacağız? Hristiyan mı diyeceğiz? Böyle bir şey olmaz'' diye konuştu.

Bir gazetecinin, ''İlk defa bugünkü konuşmanızda Osmanlı dönemine atıf yaptınız'' sözleri üzerine Orgeneral Büyükanıt, bunun doğru olduğunu, Osmanlı egemenliği sırasında Orta Doğu'da mezhepler arasında çatışma olmadığını vurguladı. Orgeneral Büyükanıt, 1. Dünya Savaşı'ndan itibaren sınırların cetvelle çizilmesinden sonra durumun bu hale dönüştüğünü bildirdi.

Orgeneral Büyükanıt, bir gazetecinin, ''Bugün önemli bir dava var. Anayasa Mahkemesinde türban davası. Bu bitince de herhalde kapatma davası gündeme gelecektir. Konjonktür denk geldiği için soruyorum'' sözlerine karşılık, bu tür uluslararası sempozyumların 1 yıl önceden planlandığını kaydetti.

-DIŞ MİHRAKLAR...-

''Konuşmanızı ne kadar zaman önce hazırladınız?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, kendisinin adeti üzerine konuşmasına sürekli eklemeler ve çıkarmalar yaptığını, bugün yazdığını yarın silebildiğini ifade ederek, dün bütün gece bunun üzerinde çalıştığını söyledi.

Orgeneral Büyükanıt, ''Türkiye'ye kimsenin biat ettiremeyeceğini söylediniz. Bununla neyi kast ettiniz, dış mihrakları mı?'' sorusuna karşılık, ''Bakın ben dedim ki, bölgesel ihtilaflarda esas etkili olan dış mihraktır. Şimdi böyle bir paradoksla karşı karşıyayız. Bazı gerçekleri görüyoruz, telaffuz etmekten çekiniyoruz. Ben telaffuz ediyorum. Yani 'kral çıplak' diyorum. Şimdi dış etkenler olmasa, dış mihraklar olmasa yine bazı çatışmalar olabilir mi? Evet, olabilir ama böyle olmaz'' yanıtını verdi.

Bir gazetecinin, ''Türkiye için Osmanlı modelini önerenler var'' sözleri üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Benim, asla ve asla Türkiye Cumhuriyeti dışında bir model, hayalimden geçmez. Ben tarihi bir gerçeği söylüyorum'' dedi. Aynı gazetecinin, ''Biliyorsunuz Osmanlı tartışmaları var'' demesi üzerine de, Orgeneral Büyükanıt, ''O başka bir şey. Geçen yıl ABD'ye Şubat ayında yaptığım ziyarette, Cheney'e de aynı şeyi söyledim. 'Türkiye Cumhuriyeti'ne isim takmaktan vazgeçin' dedim. Olay buradan kaynaklanıyor. Bu konuda kitaplar da yazıldı'' dedi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''Birkaç gündür bazı haberler var gazetelerde, sizin bir davetiye çıkardığınız yönünde. Seferberlik durumu...'' demesi üzerine, ''O çok eski. Soğuk savaş döneminin eski konseptiyle ilgili. Halen geçerli bir şey değil. Eski konsept şu, NATO, Varşova Paktı bağlamında Türkiye'nin bir kısmı Sovyetler tarafından işgal edilirse, o işgal bölgesinde kalan yerlerde bir mukavemet olur. Bitti o. Şimdi böyle bir yapımız yok. Çünkü ihtiyaç da yok. Yani Türkiye'yi kim işgal edecek?'' diye konuştu.

-''GÖLGE ETMESİNLER YETER...'' SÖZLERİ-

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, ''Konuşmanızda 'gölge etmesinler başka ihsan istemem' dediniz. Bununla neyi kast ettiniz?'' sorusuna karşılık, zaman kısıtlı olduğu için bu konuyu tam açamadığını dile getirerek, ''PKK'ya destek vermeyin, hatta önle... Önlemiyor. Peki önleme bari yardım etme'' cevabını verdi.

''Konuşmanızda bazı kamyonlardan bahsettiniz. Daha fazla bilgi veremem dediniz. Şimdi verebilir misiniz?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Kuzey Irak'ta ikmalleri konvoylarla yapıyorlar. Katır yerine araba kullanıyorlar. 'Kandil'e çek' deyince götürüyorlar. Böyle terörle mücadele olur mu? Sonra da 'teröre destek vermiyoruz' diyorlar'' dedi.

Orgeneral Büyükanıt, ''Bunu Barzani için mi söylüyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Hepsi için'' yanıtını verdi.

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, ''ABD ile sınır ötesi operasyonlar çerçevesinde iş birliğinde bir aksama var mı?'' sorusunu ''ABD ile terörle mücadele konusundaki iş birliğimiz devam ediyor. Herhangi bir sıkıntı yok. Gerçekten yok. Kendimizi iyi anlattık'' diye yanıtladı.

Orgeneral Büyükanıt, ''Konvoylar nasıl yürüyor?'' şeklindeki soru üzerine, ''Tabi benim söylediğim PKK ile mücadele bağlamında iş birliği. Tabi ki orada kim neyin kontrolünde bunu bilemem. Bilmeden de bir şey söyleyemem'' dedi.

''Barzani'nin söylem değişikliğinden bahsediliyor. Siz bu söylem değişikliğini mücadeleye ivme katacak bir unsur olarak görüyor musunuz?'' sorusu üzerine Orgeneral Büyükanıt, ''Gayet tabi. Çatışmadan kimse fayda sağlamaz. Onları en iyi tanıyanlardan biriyim ben. Onlar da beni tanır, ben de onları tanırım'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious