Örgüt faaliyeti değil, parti!

  • Giriş : 25.09.2007 / 15:20:00

Örgüt üyesi suçundan gözaltına alınan üniversiteli kızların mahkemedeki savunmaları bir hayli ilginçti!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Balıkesir, Sakarya ve Trakya üniversitelerinde öğrenci olan 2'si tutuklu 14 sanığın "terör örgütü PKK propagandasını yapmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Mukaddes Erden ve Gülten Solmaz ile tutuksuz yargılanan Zeynep Karayel, Pınar Gül Bingöl, Seda Yeşil, Sultan Akyüz, Hande Günlü, Hicret Çiftçi, Şükran Deniz, Kader Arslan, Sinem Ekinci, Dilber Kaplan ve Zarife Çiçek katıldı. Tutuksuz sanık Ayşe Altıntaş ise duruşmaya gelmedi.

İfadesi alınan sanıklardan Erden, Balıkesir Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünde okuduğunu, Solmaz ve Bingöl ile birlikte kiraladıkları ve polisin operasyon yaptığı evin öğrenci evi olduğunu söyledi.

Evlerine arkadaşlarının gelip gittiğini belirten Erden, "Örgütsel faaliyetimiz yoktur. Arkadaşlar kitap, CD getirir. Ele geçirilen kitap ve dergilerin yasaklanmış yayınlar olduğunu bilmiyordum" dedi.

Solmaz da, "Akyüz'ün doğum günü partisi için bir araya geldiklerini" söyledi.

Akyüz ise "ödev hazırlamak için gittiği arkadaşlarının evinde kendisine sürpriz doğum günü partisi düzenlendiğini" ifade ederek, aynı gün polis ekiplerinin eve operasyon düzenlediğini savundu.

Duruşmada söz alan diğer sanıklar da, "sürpriz doğum günü partisi için bir araya geldikleri" yönünde ifade vererek, "evde örgütsel faaliyet içerisinde bulunmadıklarını" öne sürdüler.

Suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimalini dikkate alan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mukaddes Erden ve Gülten Solma'ın tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious