Örgüt yöneticisi avukat savcıyla irtibatlı

Örgüt yöneticisi avukat savcıyla irtibatlı.13661
  • Giriş : 13.02.2009 / 17:11:00

Özel Yetkili Savcı Murat Gök'ün hazırladığı iddianamede, örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen avukat B.Ö. ile İzmir dışında görevli Cumhuriyet Başsavcısı M.T'nin irtibatının bulunduğu ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İzmir'de ''Yengeç'' adıyla düzenlenen rüşvet operasyonunda gözaltına alınanlara ilişkin Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün hazırladığı iddianamede, örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen avukat B.Ö. ile İzmir dışında görevli Cumhuriyet Başsavcısı M.T'nin irtibatının bulunduğu ileri sürüldü.

Alınan bilgiye göre, 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararının ardından iddianame, 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanlığını, iddianamede ''bir avukattan harçlık adı altında para istediği, avukat S.K. ile gece gezmelerine çıktığı'' öne sürülen hakim F.C. yapıyor.

İddianame 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde incelenecek. Görevsizlik kararı verilmesi halinde, görevli mahkemenin tayini amacıyla iddianame Yargıtay'a gönderilecek.

Diğer yandan, iddianamede, İzmir dışında görevli Cumhuriyet Başsavcısı M.T'nin de ismi yer alıyor. M.T'nin örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen avukat B.Ö. ile oğlunun sünnet düğününe katılacak derecede samimi oldukları belirtildi.

M.T'nin B.Ö. ile irtibatlı inşaat firması sahibi N.Y'nin üzerine kayıtlı cep telefonunu, kendi telefonuymuş gibi kullandığı iddianamede öne sürüldü.

M.T. ile iddianamede çeşitli suçlar işledikleri öne sürülen diğer yargı mensupları hakkındaki soruşturmanın sürdürüldüğü öğrenildi.

-OPERASYON-

Tefecilik ve organize suç örgütü elebaşı olduğu iddiasıyla yargılanan V.O.Ç'nin serbest bırakılmasının ardından başlatılan ''Yengeç'' adlı operasyonda, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı A.K. ile 8 avukatın da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Rüşvet karşılığı V.O.Ç'nin serbest bırakılmasını sağladıkları ve aracılık ettikleri iddiasıyla yakalanan zanlılardan, mahkeme başkanıyla birlikte 7 kişi tutuklanmıştı.

İlk operasyonun ardından aynı konuyla bağlantılı olarak, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla başlatılan ''Yengeç-2'' adlı operasyonda, önceki operasyonda ''rüşvet'' suçlamasıyla tutuklanan mahkeme başkanı A.K'nin kardeşi galerici H.K, eski İzmir Sanayi ve Ticaret İl Müdürü, 14 avukat ve bir emniyet amiri gözaltına alınmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde oluşturulan heyet tarafından, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün hazırladığı iddianame incelenmiş, iddianamede işlendiği belirtilen suçların CMK 250. maddesiyle yetkilendirilmiş ağır ceza mahkemesinin görevi dahilinde olmadığı kanaatine varan heyet, iddianameyi İzmir'deki diğer ağır ceza mahkemelerinde değerlendirmek üzere göndermişti.

Görevi başındayken gözaltına alınıp tutuklanan hakim A.K. hakkındaki iddianame, Yargıtaya gönderilmişti.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, iddianamenin sonuç bölümünde, aralarında emekli hakim E.Y'nin bulunduğu 40 sanık için ''rüşvet'', ''irtikap'', ''nitelikli dolandırıcılık'', ''yargı görevini etkileme'' gibi suçlardan 19 ile 119 yıl arasında değişen hapis cezasıyla cezalandırılmalarını istemişti.

İddianamenin ''Örgüt mensuplarının yargı mensuplarıyla ilişkileri'' başlıklı bölümünde, örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen avukat A.D. ve N.Ç'nin İzmir Adliyesi'nde görev yapan bazı hakimlerle irtibat kurarak, hakimlerin yaşam tarzları konusunda bilgi aldığı, belirledikleri zaaflardan faydalanmak için faaliyet yürüttükleri belirtilmişti.

114 sayfadan oluşan iddianameyi inceleyen İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Güngör Tosunoğlu ile 2 üye, iddianamede cezalandırılması istenen E.Y. ile daha önce birlikte görev yaptıkları için davadan çekilmişti. İddianameyi inceleyen diğer üyeler ise görevsizlik kararı vererek dosyayı İzmir'deki diğer ağır ceza mahkemelerinde görülmek üzere göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*