'Örgütte tecavüz ve taciz var'

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Şırnak'ın Silopi ilçesinde terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine teslim olan kadın terörist örgütün iç yüzü ile ilgili itiraflarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında silahsız ve teçhizatsız olarak güvenlik güçlerine dün teslim olan kadın terörist, örgütle ilgili açıklamalarda bulundu.

Örgüte katılanların geri dönmek istediklerini, fakat bir yol bulamadıkları için gelemediklerini ifade eden kadın terörist, fırsatını bulur bulmaz kaçarak Türkiye'ye gelip güvenlik güçlerine teslim olduğunu söyledi.

Örgütte anlatıldığının aksine Türkiye'de çok iyi karşılandıklarını söyleyen kadın terörist, örgüte henüz 14 yaşındayken katılığını ve o zamanlar çocuk olduğu için bir şey anlamadığını, kandırıldığını ve yaklaşık olarak 14 yıl terör örgütünün içinde kaldığını kaydetti.

Kadın terörist, şöyle devam etti:

''Örgüte katıldığım zaman 14 yaşındaydım. Küçük olduğum için bütün söylenenlere hemen kanıyordum. Köyde bize propaganda yaptılar, biz de aldandık ve gittik. Bizi kandırıp götürdüler.

Örgütün içinde hayat koşulları çok zor. Özellikle biz kadınlar için daha da zor. Çünkü, erkek hangi görevi yaparsa, mutlaka kadın da o görevi yapmak zorunda idi. Örgütün içinde yaşam şartları çok ağır ve bunun için herkes çok çabuk yıpranıyor.

Bizim ihtiyaçlarımız genelde dış devletlerden geliyor. Ama bazen de köylere inip zorla yiyecek maddelerini alıyorduk. Silah ihtiyaçlarımız ise genelde Irak tarafından geliyordu.''

-MAHMUR'DA HERKESE BM KİMLİĞİ-

Örgüt içinde bir süre komutanlık yaptığını da belirten kadın terörist, zaman zaman Amerikan komutanlarının ziyaretlerini duyduklarını ifade ederek, ''En son Mahmur Kampı'na geldiler. Orada sayım yaptılar ve bütün herkese Birleşmiş Milletler kimliği verdiler'' dedi.

Örgütte son zamanlarda yoğun hareketliliğin gözlendiğini anlatan kadın terörist, ''Örgütte özellikle bahar aylarında yoğun bir çalışma dönemi yaşanıyor, yeni mevziler kazılıyor, cephaneler tamamlanıyor ve özellikle sınır taraflarına büyük yığılmalar yapılıyor'' dedi.

-TECAVÜZ VE TACİZ-

Kadın olarak örgütte yaşamanın çok zor olduğunu ifade eden ve ''Tecavüze uğrayanlar oluyor elle tacize uğrayanlar oluyor'' diyen kadın terörist, ancak kendisinin bunları yaşamadığını belirtti.

Örgütte taciz ve tecavüze uğrayan çok sayıda arkadaşının olduğunu söyleyen terörist, şöyle devam etti:

''Kadınlara tecavüz eden ve taciz edenlere ceza veriliyordu fakat çok az bir ceza idi. Eskiden örgüt içinde duygusal ilişkiler yaşandığı zaman hemen infaz kararı çıkıyordu. Fakat bu son dönemlerde sayının azalması ile infazdan vazgeçtiler. Ancak bu sefer de psikolojik baskı yapmaya başladılar.

Örgütün içinde sürekli olarak Türkiye'ye karşı bir propaganda yapılıyor. 'Türkiye, teslim olanlara işkence yapıyor, zindanlara atıyor' deniyor. Ancak gelip teslim olduktan sonra bunların hiçbirinin olmadığını, hepsinin yalan olduğunu gördüm. Özellikle eskiden katılanlardan çoğu teslim olmak istiyor. Fakat hem imkan bulamadıkları için, hem de biraz da korktukları için gelemiyorlar. Ben kendim örgütün içinde 14 sene kaldım. Yani ömrümün yarısı orada geçti.''

Arkadaşlarına teslim olmaları yönünde çağrıda da bulunan kadın terörist, ''korkmayın, fırsatını bulur bulmaz kaçıp Türk adaletine teslim olun. Söylenenlerin hepsi yalan, uydurma. Burada çok sıcak karşılandım. Kendimi evimde gibi hissediyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious