Orhan Gencebay'ın idamı istenmiş

Orhan Gencebay'ın idamı istenmiş.11898
  • Giriş : 20.11.2008 / 17:32:00

Geçmişte TRT tarafından yasaklı olan Orhan Gencebay'ın idamını istemişler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Orhan Gencebay MTV Türkiye kanalında 'beniMTV'm ' programına konuk oldu.

Gencebay'ın yaptığı bir açıklama izleyenleri çok şaşırttı. Türkiye'de sanatın ve sanatçının değerinin hala bilinmediğini belirten Orhan Gencebay, "Anlayan tabi ki var ama sanatçıların hakları nedir, nasıl korunur bunları anlamış değiliz yeterince" diye konuştu.

Bir dönem TRT tarafından yasaklı olduğunu anlatan Gencebay, o kadar ki idamını isteyen bir kişi bile olduğunu ifade ederek şöyle konuştu.

"TRT'nin ilkeleri ile benim yapmayı istediğim ve bana göre doğru olan çalışmalar yüzünden ters düşmüştük. Ben resmi bir yasaklıydım. Hatta 70'li yıllarda benim idamımı isteyen bile olmuştu."

Gencebay, bu açıklamasından sonra 'İdamınızı kim istedi?' sorusuna 'Birisi' diyerek isim vermekten kaçındı.

Orhan Gencebay daha sonra, "Bunlar yaşanan şeyler. O istedi diye olacak değil tabiki. Gerekçesi de Türk müziğini bozmuş olarak görünüyordum ben onlara göre, tutuculara göre. 'Ben niye bozdum?' demiştim. Ben sanat müziği eserlerini, Halk müziği eserlerini alıp dejenere mi etmiştim. Hayır? Kendi müziğimi icra ettim. Bozmak değil bilakis katkıda bulundum. Ben neyi bozdum. 'Türk müziği kulağını!' Türk müziği kulağını bozsa bozsa ben değil Batı müziği bozar. O bozmuyor da ben nasıl bozarım demiştim. Bir şey diyemediler bana."

Orhan Baba, ısrarlı sorular sonucunda ismi vermedi ancak idamını isteyen kişinin TRT kurumunun içindeki bazı müzisyenler olduğunu belirtterek "Önemli değil. Öylesine bir anı diye söyledim" diyerek daha fazla açıklama yapmadı.

Devlet sanatçısına tecavüz edilemez!

Buna benzer olayların o dönem sinemada da çok olduğunu anlatan Orhan Gencebay, bir filminde birlikte oynadıkları Yıldız Kenter'in devlet sanatçısı olmasından dolayı filme gelen ilginç sansürü de şöyle anlattı.

"Zulüm diye bir filmim vardı. Yıldız Kenter, annem rolündeydi. Can düşmanlarım ona tecavüz ediyordu. Sansüre gitti ve şöyle bir gerekçeyle bu sansür kaldırılsın denildi: Yıldız Kenter, devlet sanatçısıdır. Bir devlet sanatçısına tecavüz edilemez! Şimdi gülebiliyoruz bunlara ama buna benzer çok kötü şeyler de yaşayıp geldik. Anlatmakla bitiremeyiz."

Devlet sanatçılığı ünvanı doğru değil

Devlet Sanatçısı ünvanını da başından beri doğru bulmadığını anlatan Orhan Gencebay, "Bana da devlet sanatçılığı ünvanı verildi. Sanatçılar arasında ayrıcalık oluyor neye göre, hangi kaliteye göre? Devletin içindeki sanatçılara 'Devlet Sanatçısı' mı denir. Devlet memurudur. Ama devlet başlığıyla bir ünvan verilmemeli kimseye" yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*