Orhan Pamuk: Her iki kültüre de aitim

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, kendisini hem Batı hem de Doğu kültürüne ait hissettiğini belirterek, medeniyetler arası diyalogdan yana olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Pamuk, Almanya’nın Hamburg kentinde, "İstanbul: Hatıralar ve Şehir" adlı kitabının tanıtımını yaptı. Pamuk’un kitabından bazı bölümler okuduğu toplantıya, çok sayıda edebiyat sever katıldı.
Pamuk, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Benim amacım Doğu ile Batı arasında bir köprü kurmak değil.
Avrupalılara Türkleri anlatmak da değil. Amacım güzel kitap yazmak, dünyadaki sorunlardan ve kendi yaşadıklarımdan güzel sonuçlar çıkartmak.
Doğu ile Batı’nın kavga etmesini istemiyorum. Avrupa ve İslam arasında da çatışma olmasın. Ben her iki kültüre de aidim. Medeniyetler arası diyalogdan yanayım. Ancak tüm bunları sağlamak için üzerime vazife almadım." Çocukken ressam olmak istediğini belirten Pamuk, kitabında da bir ressam kadar resim ögesinin fazla kullanıldığını, resimler ile imgeler arasında bir bütünleşme olduğunu ifade etti.
ABD’deki Colombia Üniversitesinde gelecek yıl "İmge ve Teknik" konulu ders vereceğini ve yeni bir kitap yazmak istediğini kaydeden Pamuk, "Resimlerle imgeler arasında rekabet yoktur, tam tersine aralarında bir bütünlük vardır. O nedenle yazmak istediğim yeni kitabın yarısı resim, yarısı imge olacak. Tüm bunların kaynağı da küçükken ressam olmak istemem" dedi.
Kitabının hüznü yansıttığını belirten Pamuk, "Bu kayıpla ilgili bir hüzün. Osmanlı İmparatorluğu ve zengin bir kentin yoksul olma duygusunu yaşadığımı hissettim. Kitabımda da bu görüntüleri yansıtmaya çalıştım.
Batılılaşmadan önce Osmanlı, aile hayatının bir parçasıydı. Batılılaşma kente hüzün değil, başka bir şey getirdi. Sorun aslında Batılılaşma da değil, aksine zenginleşme. Kitabım 1974 yılına kadar olan gelişmeleri yansıtıyor. Bu aradaki zamanda Türkiye çok zenginleşti ve renklendi" diye konuştu.
Pamuk, bazı politik konularda soru sormak isteyenlerin, kitaplarını okumaları gerektiğini ifade ederek, "Çok ısrarla sorulmak istenen soruların cevabı kitaplarımdadır. Lütfen onları okuyunuz" dedi.
Pamuk, daha sonra edebiyat severler için, yoğun güvenlik önlemleri altında kitaplarını imzaladı.
Berlin, Köln, Stuttgart ve Münih kentlerinde de çeşitli programlara katılacak olan Pamuk’a yarın, Berlin Hür Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious