Orhan Pamuk kitaplarını Çin için satıyor

Orhan Pamuk kitaplarını Çin için satıyor.17584
  • Giriş : 21.05.2008 / 21:07:00

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Pekin'de okuyan Sichuanlı öğrencilere yardım etmek için imzalayacağı kitaplarını açık artırmayla satacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güney Kore, Japonya ve Çin'i kapsayan Asya turu kapsamında Pekin'e gelen Orhan Pamuk, burada kaldığı sürede Pekin Üniversitesinde iki konuşma yapacak ve imza gününe katılacak. İmza gününde kitapların açık artırmayla satışından elde edilecek gelir, depremden zarar gören Sichuan eyaletinde gelip Pekin'de okuyan öğrencilere verilecek.

Pamuk, Çin Sosyal Bilimler Akademisinde Çinli gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Sichuan depremini duyar duymaz 45 saniyede 30 bin insanın öldüğü Marmara depremini hatırladığını belirterek, “Çin'in acısını paylaştığını ve çok üzüldüğünü" söyledi.

Pamuk, “Doğulu mu yoksa Batılı mı olduğu" sorusunu yanıtlarken, “böyle kategorize edilmek istemediğini, hem Doğu'nun hem de Batı'nın yazarı olduğunu" ifade etti. Doris Lessing'’in Nobel Edebiyat Ödülü almış olmasından dolayı memnun olmadığının hatırlatılması üzerine, Pamuk, “ben kendi adıma son derece memnunum, bunu herkese de tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Çin'e 11 gün kalacak Pamuk, daha sonra Şanghay'a da gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious