Orhan Pamuk: "Mağlubiyet milliyetçiliği körüklüyor"

Orhan Pamuk:
  • Giriş : 02.06.2008 / 15:12:00

Orhan Pamuk, Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi Alman Der Spiegel dergisinin sorularını yanıtladı. ''Futbol, sözlerden hızlıdır'' başlığı ile verilen röportajda Pamuk, futbolda mağlubiyetin milliyetçiliği körüklediğine inandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Pamuk, futbolun milliyetçiliği ve yabancı düşmanlığını körükleyen bir makine haline dönüştüğünü iddia etti.

Pamuk, 2006 Dünya Futbol Şampiyonası ön elemesinde İsviçre maçında İstanbul'da yaşanan olayları Türk gazetelerinin çarpıtarak verdiğini, hakeme yüklendiğini ve çeşitli komplo teorilerinin ortaya atıldığını belirtti.

Orhan Pamuk, "Türkiye'de Futbol milliyetçilerin işine geliyor ancak bunun millete bir faydası yok" ifadesini kullandı.

Sonbaharda başlayacak Dünya Kupası elemelerinde Türkiye'nin rakipleri arasında Ermenistan'ın da bulunduğuna dikkat çeken Der Spiegel'in "bunun sorun teşkil edip etmeyeceği" yönündeki sorusu üzerine Pamuk, Türk milli takımının Ermenistan`dan daha kuvvetli olduğunu ve her iki maçta da galip geleceğine inandığını söyledi.

Pamuk, "İnşallah böyle olur. Aksi takdirde Türklerin, 'yenildik ama sorun değil. Ermeniler de bizim gibi insan' demesini bekleyecek kadar saf değilim" dedi.

Yaklaşık 3 sayfalık röportajda Fatih Terim'i "ultra-milliyetçi" olarak değerlendiren Pamuk, şampiyonada Türk milli takımını desteklese de fanatik olmadığını ifade etti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious