Orhan Pamuk'a aykırı sorular

Orhan Pamuk'a aykırı sorular .10069
  • Giriş : 13.09.2007 / 10:08:00

BBC radayosuna konuk olan Nobel Ödüllü romancı Orhan Pamuk'a siyasi tartışma yaratan demeçleri konusunda çok sayıda soru soruldu. İşte sorular ve Pamuk'un yanıtı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nobel Ödüllü romancı Orhan Pamuk, bir siyasi eylem adamı veya bir militan olmadığını, kendisi için önemli olan tek şeyin, “bugünü, kitaplarına ve eserlerine yansıtmak olduğunu söyledi.

Pamuk, siyasi konulara ilişkin açıklamalarının, kitaplarında değil, sadece verdiği mülakatlarda görülebileceğini , gazetecilerin bunları gereğinden fazla büyüttüğünü, aslolan şeyin, edebiyat ve roman sanatında yaptıkları olduğunu belirtti.

Pamuk, Türkiye’de laik kesimin kendisini Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne yasladığını ve “son 5-10 yılda yaşanan çatışmanın, Türkiye’yi Avrupa Birliğine yaklaştırmak isteyen ılımlı İslamcılarla, silahlı kuvvetlere dayanmak isteyen bu laikler arasında yaşandığını, Türkiye’deki ılımlı siyasi islamcıların, demokasiye laiklerden daha saygılı olduklarını” da kaydetti.

Orhan Pamuk, dün gece BBC radyosunun 3’ncü kanalında yayınlanan “Night Waves” adlı programda, İngiliz yazar Kenan Malik’in konuğuydu. Pamuk’la yapılan uzun söyleşide, Nobel ödüllü yazarın, yazar kimliği ve siyasi tartışma yaratan demeçleri konusunda çok sayıda soru soruldu.

Orhan Pamuk, siyasete olan ilgisinin ve siylai konulardaki konuşmalarının, bir edebiyatçı olarak öne çıkarılmasından rahatsız olduğunu kaydederken, bunların sadece “çok öfkelendiği zaman yapılmış” ve “sadece mülakatlarda yeralan” açıklamalar olduğunun altını çizdi.

Orhan Pamuk, geçen yıl bir İsviçre gazetesine verdiği demeçte yeralan sözde Ermeni soykırımı ve Kürtlerle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, “bizim gibi toplumlarda, aile içinde olup bitenleri , kendi içimizde sır olarak tutma geleneği vardır.. Ben belki bunları açıkça konuştuğum için tepki gördüm” diye konuştu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk ve Türkiye’deki laiklik tartışmalar ı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Pamuk, “Atatürk Batı yanlısı ve laik bir kişiydi. Türkiye’de modernite ve batı yanlıları, genellikle üst ve orta sınıftan insanlar arasından çıkmıştır. Yani zenginler hep daha batılı olmuştur,” dedi.

Pamuk, siyasi konularda ve Türkiye’nin geleceğine ilişkin soruları yanıtlarken, “Bir yazarın görevi, geçmişte ne olduğu ile ilgilenmek değildir. Onun görevi, bugünün parlak gerçeğini eserlerine yansıtmaktır. Benim için gelecekte ne olacağı önemli değildir. Ben bir edebiyatçıyım. Siyasi eylem adamı veya militan değilim,”derken, şöyle konuştu:

“Benim için önemli olan, bugünü ve hayatı kitaplarıma romanlarıma nasıl yansıttığımdır. Zaman zaman siyasi konularda ettiğim laflarla başımı derde sokmuş olabilirim. Ama bu, siyasi bir ajandam olmasından değil, sadece aklımdan geçenleri söylediğim için olmuştur. Çünkü kendime ait köşeli düşüncelerim var ve vicdani kanaatlerim var. Bunları söylemişimdir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious