Orhan Pamuk'a öğrencilerden protesto

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

İki öğrenci "Ermeni soykırımı yoktur" yazılı pankart açtı, Orhan Pamuk ne yaptı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldıktan sonra ilk kez okurlarının karşısına çıkan yazar Orhan Pamuk, Sabancı Üniversitesi'ndeki sempozyumda ''Ermeni soykırımı yoktur'' yazılı pankart açan iki öğrenci tarafından protesto edildi.

Pamuk, Sabancı Üniversitesi'ndeki 'Orhan Pamuk ve edebiyatı' konulu sempozyumda öğrencilerle söyleşi yaptı.

Orhan Pamuk toplantının bitiminde iki öğrencinin protestosu ile karşılaştı. Pamuk,"Ermeni soykırımı yoktur" yazılı pankart açan öğrencileri sakin bir şekilde izledi. Salondaki diğer öğrenciler ise eylemi alkışlarla kınadı.

Protestocular daha sonra dışarı çıktı. Yazar Orhan Pamuk, panelin ardından kitaplarını imzaladı.

Orhan Pamuk davası

Yazar Orhan Pamuk, bir İsviçre gazetesine, "bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü. Benden başka kimse bundan bahsetmeye cesaret edemedi" açıklamasında bulunmuştu.

Bunun üzerine TCK'nın 301'inci maddesinden yazar hakkında ‘Türklüğe hakaret’ davası açılmıştı. Üç yıla kadar hapsi istenen Pamuk savcılık ifadesinde, "ben Türküm ve bununla da gurur duyuyorum" demişti.

Geçtiğimiz ekim ayında Almanya'nın Frankfurt kentinde Alman Yazarlar Birliği'nin 'Barış Ödülü'nü alan Pamuk, burada yaptığı konuşmada da "açık ve net bir şekilde tekrarlıyorum. '1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü' dedim. Bu sözlerimin arkasındayım" ifadesini kullanmıştı.

16 aralıkta ilk duruşması yapılan yazar Pamuk davası Adalet Bakanlığı'ndan beklenen yazı gelmediği için 7 şubat 2006 tarihine ertelenmişti. Yazar bu duruşmada beraat etmişti. Cnnturk

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious