Orhan Pamuk'un gurur gecesi

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Ödüle layık görülmesi kamuoyunda büyük tartışma yaradan yazar Orhan Pamuk, dün İsveç'te düzenlenen törenle Nobel Edebiyat Ödülü'nü aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz gün İsveç Kraliyet Akademisi'nde Nobel ödülüyle ilgili konuşmasıyla büyük takdir toplayan Pamuk, dünkü büyük tören öncesi provaya katıldı. Buradaki neşeli tavırlarıyla dikkat çeken Pamuk, BBC’den gelen röportaj teklifini, “Artık siyasetle ilgili sorulara cevap vermeyeceğim” diye reddetti. Pamuk ile birlikte fizik dalında John C. Mather ve George F. Smoot, Kimya dalında Roger D. Kornberg, Tıp dalında Andrew Z. Fire ve Craig C. Mello ile Ekonomi alanında Edmund S. Phelps’in ödül aldığı tören, başkent Stockholm’deki Konser Merkezi’nde, Türkiye saati ile 17.00’de başladı.

DÜNYA DEVLERİNE BENZETTİLER

Stockholm Filarmoni Orkestrası’nın çaldığı “Kral Marşı” ile başlayan törenin açılış konuşmasını, Nobel Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Marcus Storch yaptı. Daha sonra konuşan İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Profesör Horace Engdahl, Orhan Pamuk’u dünyanın edebiyat devlerine benzeterek, “Pamuk, doğduğun kenti, Dostoyevski'nin St. Petersburg'u, James Joyce'un Dublin'i ve Proust'un Paris'i yaptığı gibi, vazgeçilmez edebiyat toprağı haline getirdin'' dedi ve ardından İsveç Kralı 16. Karl Gustav'ı, Pamuk'a ödülünü vermek üzere sahneye davet etti. Kral Gustaf, Nobel diploması, madalyası ve 10 milyon İsveç Kronu içeren ödülü Pamuk'a takdim etti. Yaşadığı heyecan ve mutluluk gözlerinden okunan Orhan Pamuk, ödülünü aldıktan sonra kısa bir teşekkür konuşması yaptı. Pamuk'a ödül töreninde ailesinden, kızı Rüya Pamuk, eski eşi Aylin Türegün, ağabeyi Şevket Pamuk ve amcası Selim Pamuk eşlik etti. Tören, tüm dünya televizyonları tarafından canlı yayınla verildi.

NOBEL ÖDÜLÜ NEDİR?

Nobel Ödülü, ünlü bilim adamı yazar Alfred Nobel’in vasiyetiyle, kurucusu olduğu Nobel Vakfı tarafından 1901 yılından bu yana, fizik, kimya, tıp, edebiyat ve ekonomi alanlarında insanlığa hizmet eden kişilere veriliyor. Madalya, diploma ve para ödülünden oluşan Nobel Ödülü, dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul ediliyor. Her yıl Nobel'in ilgili komiteleri, dünyada fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış için çalışmalarıyla ünlü kişilerin aday gösterilmesi için bilim adamları, akademisyenler, araştırmacılar ve parlamentolara Nobel adayı belirlemeleri için çağrıda bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious