Orkestra Şefi Gürer Aykal'a Roma'dan ödül

Orkestra Şefi Gürer Aykal'a Roma'dan ödül.10141
  • Giriş : 04.07.2008 / 21:42:00

Türkiye'nin ünlü orkestra şeflerinden Gürer Aykal, Roma'da Lazio bölge yönetimince düzenlenen ''Avrupa ile Akdeniz Arasında Lazio Festivali''nde, gösteri alanında uluslararası ödüle layık görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalde, Lazio Bölge Yönetimi Başkanı Pietro Marrazzo başkanlığındaki 25 kişilik uluslararası jüri tarafından belirlenen ödüller, dün gece Roma'da düzenlenen özel törenle sahiplerine dağıtıldı.

Roma'nın göbeğindeki Vittoriano Anıtının terasında düzenlenen törende Aykal'ın ödülünü kendisine Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Uğur Ziyal takdim etti.

Lazio Bölgesi Kültür, Gösteri ve Spor Müdürü Giulia Rodano, Aykal'ın, müziğe ve müzik eğitimine uluslararası düzeyde yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildiğini açıkladı.

Aykal da İtalyanca yaptığı konuşmada, ödülü almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, müzisyenlik kariyerinde Roma'daki Santa Cecilia Akademisinde aldığı eğitimin ve İtalyan orkestra şeflerinden Franco Ferrara'nın ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

"Avrupa ile Akdeniz Arasında Lazio Festivali", bu yıl yedi kişiye ödül verdi.

Aykal dışında İsrail'den Aaron Ciechanover (bilimsel araştırma), Portekiz'den Maria Cardeira da Silva (beşeri bilimler), Yunanistan'dan Vivi Vassilopoulou, Tunus'tan Celal Hebara (İtalya'da istihdam alanındaki katkıları), Fas'tan Abdulkebir Hatibi (edebiyat) ve İtalya'dan Rita Levi-Montalcini (özel ödül) ödül aldı.

"Avrupa ile Akdeniz Arasında Lazio Festivali"nin ilk kez düzenlendiği 2006 yılında Türkiye'den Prof. Dr. İlber Ortaylı uluslararası ödüle layık görülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious