Orlandi'nin yokoluşunun ardında Başpiskopos mu var?

Orlandi'nin yokoluşunun ardında Başpiskopos mu var?.19024
  • Giriş : 24.06.2008 / 17:48:00

Roma'da 1983'te henüz 15 yaşındayken esrarengiz biçimde kaybolan ve kendisinden haber alınamayan Vatikan vatandaşı Emanuela Orlandi'nin, o dönemde Vatikan Bankası Başkanı Başpiskopos Paul Casimir Mancinkus'un talimatıyla kaçırıldığı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İtalyan basınına sızan haberlere göre, tanıklardan Sabrina Minardi, martta İtalyan savcılara verdiği ifadelerde, Orlandi'nin Vatikan'daki "iktidar savaşı" nedeniyle Marcinkus'un talimatıyla Magliana çetesi tarafından kaçırıldığını, bir süre sonra da öldürülerek cesedin Roma'nın Torvaianica semtindeki bir inşaatın betonuna gömüldüğünü anlattı.

İTİRAFLAR:

Minardi, Roma'da San Giovanni di Dio Meydanı yakınlarındaki bir apartmanda bir süre gizledikleri Orlandi'yi zaman zaman Kardinal Marcinkus dahil olmak üzere, Vatikan'dan bazı papazlarla görüştürdüklerini de iddia etti.
Minardi, o süreçte Orlandi'yi bizzat gördüğünü, ölümle sonuçlanan kaçırma eylemine ilişkin ayrıntıları ise 1980'li yıllarda sevgilisi olduğu Magliana çetesinin elebaşısı Enrico De Pedis'ten öğrendiğini söyledi.

İtiraflarında "Renatino" lakabıyla da tanınan De Pedis ile Başpiskopos Marcinkus arasındaki karanlık ilişkilere de değinen Minardi, "Fidye amaçlı bir kaçırma eylemi değildi. Kaçırma eylemi talep üzerine yapıldı. Bunu Başpiskopos Marcinkus istemişti. Onun ardında kimin olduğunu bilmiyorum. Marcinkus'la Renato'yla birlikte bir yemekte tanıştım. Emanuela'yı birine mesaj yollamak için kaçırmışlardı" dedi.

De Pedis'in Marcinkus'la ilişkileri sayesinde Vatikan Bankası'nı karapara aklama işlerinde kullandığı imasında da bulunan Minardi, "Orlandi'nin kaçırılması, zannımca Vatikan'daki iktidar savaşından kaynaklandı. Gerçek nedeni bilemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim: De Pedis, Marcinkus'u tanıyordu. De Pedis'in Vatikan'la sıkı bağlantıları vardı. Bu bağlantının, karapara aklamak için kullanıldığı tahmin etmek zor değil" diye konuştu.

Başpiskoposa kadın götürme hizmeti

Minardi, İtalyan savcılara, o yıllarda De Pedis'in talimatıyla "Başpiskopos Marcinkus'a genç kız bulma işinde rol aldığını" da anlatarak, "Ben Başpiskopos Mancinkus'a bazen kız da götürüyordum. Kızları (Vatikan'ın yanı başındaki) Porta Angelica caddesindeki bir apartmana götürüyordum. Bu işi toplam dört-beş ya da üç-dört kez yaptığımı hatırlıyorum. Apartmana, (Marcinkus) sivil kıyafetle sıradan bir insan gibi gelirdi" dedi.

Minardi, bu iş için Vatikan'ın yanıbaşındaki bir apartmanın kullanıldığına değinerek, hatırladığı kimi ayrıntıları da şu cümlelerle özetledi:

"Flavio adında bir sekreter vardı. Resmi sekreter miydi, bilemiyorum. Ama Marcintus'a sekreterlik yapıyordu. Beni ev telefonumdan arar ve de 'Hocamın buluşmaya ihtiyacı var' derdi. Bunu telefonla ima ederdi. O (Marcinkus) küçük çocuklardan değil, genç kızlardan hoşlanırdı.

Apartmana girdiğimde onu görüyordum. Ama kapıyı hep Flavio açardı. Beni 5 dakika kadar apartmana buyur ederlerdi. Ardından kızlara, 'İşiniz bitince bir taksiye atlayıp gidin. Yarın görüşürüz' diyerek çıkardım."

İtirafların sızdırılmasına soruşturma

Roma Cumhuriyet Savcılığı, halen İtalya'nın kuzeyindeki Trentino kentinde uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak için tedavi gören Mirandi'nin itiraflarının basına sızdırılması nedeniyle de soruşturma başlattı.

Soruşturma çerçevesinde, itiraflarını basına sızmasında kilit rol oynayan özel haber ajansı AGI'nin Roma'daki merkezine polis tarafından baskın düzenlenerek arama yapıldı.

Bununla birlikte savcılık, Mirandi'nin itiraflarının doğruluğunu teyit etmek amacıyla Orlandi dosyasını yeniden açmış bulunuyor. Mirandi'nin anlattığı hadiselerde, birkaç tarihsel yanlışlık bulunması da dikkat çekiyor.

Ancak Mirandi, savcılığa verdiği ifadede kokain bağımlılığı ve bağımlılıktan kurtulmak için aldığı ilaçlar nedeniyle, tarihleri tam olarak hatırlamakta zorlandığını kendisi de itiraf ediyor.

De Pedis 1990'da, Marcinkus 2006'da öldü

Mirandi'nin itiraflarında Orlandi'nin kaçırılması talimatını verdiği ileri sürülen Başpiskopos Marcinkus, 1971-1989 yılları arasında Dini İşler Enstitüsü adlı Vatikan Bankası'nın başkanı olarak görev yapmıştı.

Karapara aklanması, uyuşturucu ticareti ve Ambrosiano Bankası'nın iflası gibi pek çok karanlık olaya adı karışan Marcinkus hakkında, İtalyan yargısı tarafından tutuklama emri de çıkarılmış, ancak diplomatik dokunulmazlık nedeniyle tutuklama ve yargılama mümkün olmamıştı.

Marcinkus'u uzun süre himaye eden dönemin Papası İkinci Jean Paul, 1997'de en son çare olarak Başpiskoposu Vatikan'dan uzaklaştırmak için ABD'nin Arizona eyaletindeki Sun City kentinde bir kiliseye atamıştı. Marcinkus, bu kentte 2006'da öldü.

İsmini Roma'daki Magliana semtinden alan, yetmişli ve seksenli yıllarda pek çok karanlık cinayete imza atan suç çetesinin elebaşısı De Pedis ise 1990'da 2 Şubat 1990'da Roma'da Campo di Fiori yakınlarında ensesine kurşun sıkılarak öldürülmüştü.

Çete başının Roma'nın göbeğinde bulunan ve Vatikan toprağı addedilen Sant'Appolinare Kilisesi'ne defnedilmesi şaşkınlık yaratmıştı. Kilise yetkilileri, defne izin verilmesinin, De Pedis'in "kiliseye pek çok bağışta bulunmuş dindar bir kişi" olmasından kaynaklandığını ileri sürmüştü.

Mehmet Ali Ağca ile alakalı mı?

Sabrina Mirandi'nin yeni itirafları, seksenli yıllarda Mehmet Ali Ağca'nın Papa İkinci Jean Paul'e yönelik suikast girişiminden Vatikan Bankası'nın "Tanrı'nın Bankeri" lakabıyla ünlenen Başpiskopos Marcincus başkanlığındaki dönemde karıştığı skandallara kadar pek çok olayın yeniden hatırlanmasını da beraberinde getirdi.

Mirandi tarafından, Orlandi'nin Vatikan'daki "iktidar savaşı" çerçevesinde Başpiskopos Marcinkus'un talimatıyla Magliana çetesi tarafından kaçırıldığı ve daha sonra öldürüldüğü biçimindeki iddia, İtalyan yorumcuları ikiye böldü.

Kimi yorumcular, Mirandi'nin iddialarının doğruluğunun saptanması durumunda, Orlandi'nin kaçırılması hadisesinin Papaya suikast girişimiyle de bağlantılı olabileceğini ileri sürerken, kimileri ise olayın Vatikan Bankası'nın o dönemdeki karanlık ekonomik ilişkileri çerçevesinde gerçekleştirilmiş bir eylem olma ihtimali üzerinde durulması gerektiğini savundu.

Olayların kronolojik sırası

Yargının halen net olarak aydınlatamadığı Orlandi vakası çerçevesinde, İtalyan basınının bugün yeniden hatırlatmak durumunda kaldığı hadiseler, kronolojik sırayla şu olaylardan oluşuyor:

13 Mayıs 1981: Mehmet Ali Ağca, Vatikan'da Papa İkinci Jean Paul'e suikast girişiminde bulundu ve yargılama sonucunda ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

07 Mayıs 1983: Mirella Gregori adlı 15 yaşındaki kız, Roma'da esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu ve kendisinden hiçbir haber alınamadı.

22 Haziran 1983: Vatikan vatandaşı Emanuela Orlandi, Roma'da SantAppolinare Kilisesi yakınlarındaki müzik eğitimi aldığı okuldan çıktıktan sonra sırra kadem bastı. Vatikan'da oturan aile, o tarihten bu yana kızlarını bir daha göremedi.

05 Temmuz 1983: Vatikan Basın Bürosu'nu arayan yabancı aksanlı bir kişi, Orlandi'nin hapis yatan Mehmet Ali Ağca'nın kurtarılması için kaçırıldığını iddia ederek, 20 Temmuz'da karşılıklı "esir değişimi" önerisinde bulundu. Ancak Vatikan'ın İtalyan yargısı üzerinde bir etkisi olmadığı için bu öneri umursanmadı.

Yabancı aksanlı kişi, benzer iddiayla Vatikan'ı 16 kez telefonla aradı. Telefonların nereden edildiği saptanamıyor. İtalyan gizli servisi, arayan kişiyi "Amerikalı" diye nitelemeyi yeğledi.

20 Kasım 1984: Vatikan'a "Bozkurtlar" adlı bir örgüt adına telefon açan kimliği meçhul bir kişi, Emanuela Orlandi ve Mirella Gregari'nin kendi ellerinde rehin tutulduğunu ileri sürdü.

07 Mayıs 1987: Orlandi ailesi, kızlarının canlı olarak bulunması için yardımcı olabilecek kişilere 2 milyar İtalyan Lireti ödül vaadinde bulundu.

02 Şubat 1990: Magliana çetesinin önde gelen ismi, "Renato" lakabıyla da tanınan Enrico De Petis, Roma'da ensesine kurşun sıkılarak öldürüldü. Ceset, Roma'nın göbeğinde, üst düzey kilise yetkililerinin defnedildiği Sant'Appolinare Kilisesi'nin bahçesine gömüldü.

Kilise yetkilileri, mezar tahsisinin nedenini, De Pedis'in "bolca bağışta bulunan dindar bir şahsiyet" olması biçiminde açıkladı.

19 Aralık 1997: Roma Savcılığı, Orlandi'nin siyasi ya da terör amaçlı kaçırılma olasılığının kanıtlanamadığı gerekçesiyle açılan dosya hakkında takipsizlik kararı verdi.

20 Şubat 2006: Başpiskopos Paul Casimir Marcinkus'un ABD'nin Sun City kentinde vefat ettiği gün, Magliana çetesinin itirafçılarından Antonio Mancini, "Orlandi'nin kaçırılması bizim işimizdi" dedi, ancak ayrıntı veremedi.

1971-1989 arasında Vatikan Bankası Başkanı olarak görev yaptığı dönemde "Tanrı'nın Bankeri" diye ünlenmiş Marcinkus, Ambrosiano Bankası'nın iflası ve karapara aklanması dahil olmak üzere pek çok karanlık olaya karışmış, ama diplomatik dokunulmazlığı nedeniyle yargılanamamıştı.

14 Mart 2008: Seksenli yıllarda De Pedis'in sevgilisi olan Sabrina Minardi, Trento kentinde uyuşturucu bağımlılığından kurtulma amacıyla tedavi gördüğü kentte kendi isteğiyle Orlandi konusunda İtalyan savcılara bir dizi yeni itirafta bulundu.

Roma Savcılığı, yeni bilgiler üzerine Orlandi dosyasını yeniden açtı.

23 Haziran 2008: Mirandi'nin itiraflarına ilişkin ilk bilgiler basına sızdı. Mirandi'nin verdiği ifadede, Orlandi'nin Başpiskopos Marcinkus'un talimatıyla Magliana çetesi tarafından kaçırıldığını ve daha sonra da öldürüldüğünü söylediği öğrenildi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious