Orman değil, anıları da yandı

Orman değil, anıları da yandı.5667
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Orman yangını ile birlikte köylülerin 61 yıllık anıları da yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bir hafta süren yangın denize ulaşarak kendi kendine sönmüş. Yeni Köy'lü 81 yaşındaki Alirıza Öztürk, yangınla birlikte 61 yıllık orman anılarınında yandığını söyledi.
Üç günün sonunda koltrol altına alınan orman yangınında Bodrum'un akciğerlerinin yandığını ve 1945 yılındaki köylerinde çıkan yangında, yangının söndürülmesinde bir hafta orman personeline gölüllü yardımcılık yaptığını bildiren Öztürk, yanan ormanlık alanın yeniden ağaçlandırılıp yeşillenmesi için Allah'a dua ediyor. Yeniköy'lü Öztürk, "Çıkan yangında yanan çam ağaçları ile birlikte gençlik hayallerim de yandı. Yanan çam ağaçlarını gördükçe gözyaşlarıma hakim olamadım. Buranın yeniden eski haline gelmesi için en az 30 yıl geçmesi lazım. 1945 yangınından sonra Yeniköy ve Aşağı Köy'de 120 adet çam ağaçı dikmiştim. Çam ağaçlarını 21 yaşında dikmiştim ve yanan çamlar 61 yaşında idi. Buraların yeniden gür ormanlık halini torunlarım görür her halde. Çalıştıktan sonra dinlendiğim çam ağaçları ile birlikte anılarım yandı." dedi.

Üç gün süren yangında Kısırlar, Yeniköy, Gökpınar ve Mazı Köylülerinde köylülerin yangınla moral bozukluğuna girdiğini belirten Yeniköy Muhtarı Zafer Sever, Sağlık Bakanlığı'nın yangın sonrası 4 köye 10 kişilik psikolog ve psikiyatrist doktor göndermesini istedi.

Yangın öncesi köylülerin dertlerini paylaşmak için ikindiden sonra köy kahvenesinde bir araya geldiğini beliretn Zafer Sever, köylülerin zeytinlik ve arı kovanları yanması ve yangının verdiği korku ile evleirnden çıkmadığını söyledi. Muhtar Sever, "Yangınla birlikte köylünün morali çok bozuldu. Mazı köylülerinin yangın korkusu Yeniköy'den fazla oldu. Morali bozulan köylülerin yeniden hayata dönmesi için acil psikolog'a ihtiyacımız var. Yaşadığımız korku bir hafta 10 günde geçecek gibi değil. Bu isteğimi köyü ziyarete geldiğinde Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'de ilettim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious