"Orman işgal suçlarının önüne geçtik"

  • Giriş : 05.02.2009 / 11:40:00

Veysel Eroğlu, bu alanlarla ilgili sorunların 1981'den bu yana kangrenleştiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 2-B olarak belirlen alanların zilyetlik iddialarıyla işgalciler adına tescil edilmesinin önünün kesildiğini söyledi.

Eroğlu, Yüksel İnşaat Avizeli Salon'da düzenlenen toplantıda, Orman Genel Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü, Orman Köy İlişkileri Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün 2003-2008 dönemi çalışmaları ve 2009 yılı hedefleri hakkında bilgi verdi.

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'a değinen Eroğlu, bu kanunun ''Ormanların talan edilmesi anlamına gelmediğini'' savundu.

Bakan Eroğlu, bu çalışmaların AK Parti hükümeti dönemiyle hiçbir ilgisi bulunmadığını vurgulayarak, 2-B alanlarının 31 Aralık 1981'den önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini kaybetmiş alanlar olduğunu anımsattı.

Bu alanlarla ilgili sorunların 1981'den bu yana kangrenleştiğini ifade eden Veysel Eroğlu, Bursa Sanayi Sitesi, Antalya Kepez bölgesi ve İstanbul'un Sultanbeyli ilçesini bu duruma örnek gösterdi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, bu kanunun devlet ve millet için bir çok faydalı hüküm getirdiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

''Bu kanunla 2-B olarak belirlen alanların zilyetlik iddiaları ile işgalciler adına tescil edilmesinin önü kesilmiştir. Nerede talan? Biz işgalcilerin önünü kestik. Bu konuda yazı yazanlar, konuşanlar, Allah aşkına bunu bilerek hareket etsinler, ezbere konuşmasınlar, kanunun maddelerini okusunlar.''

Ormanlarda yürütülecek kadastro çalışmaları hakkında da bilgi veren Eroğlu, kadastro sorunları nedeniyle zaman zaman vatandaş ve devlet arasında ihtilaf yaşandığını hatırlattı.

Kadastrosu olmayan alanlarda daha fazla orman suçu işlendiğine işaret eden Bakan Eroğlu, ''Orman kadastrosunun bitirilmesinde kararlıyız. Zaten orman kadastro çalışmalarının yüzde 95'i tamamlandı. Tesciller hızlandırıldı. Bir milyon, yani bir milyon 9 bin hektarlık alanın kadastrosu bitti'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*