Orman kaçakçılığı 10 milyar doları buldu

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Dünyada genelindeki orman kaçakçılığının 10 milyar doları bulduğu öğrenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa ve Kuzey Asya Orman Kanunları Uygulama ve Yönetimi Antalya Çalışma Toplantısı'nda (ENA-FLEG) bir araya gelen uzmanlar, ormanlarda yasa dışı ağaç kesimini ve orman suçlarını ele aldı. Toplantıya katılan Dünya Bankası Uzmanı Dieterle, orman kaçakçılığının uluslarası kara para aklamaya fırsat verdiğini ileri sürdü. Orman suçları ve yasa dışı ağaç kesimleriyle ilgili farklı yaklaşımların getirilmesi gerektiğini vurgulayan Dieterle, "Uluslarası kurumlar ve devletler yasa dışı kesimi gündemlerine aldılar. Çalışmalarında bu konuya öncelik verecekler. Sivil Toplum Kuruluşları'nın da bu sürece katılması çok önemli." dedi. Dünya ormanlarının yüzde 15'inin kaçak kesimlerle yok edildiğini kaydeden Dünya Bankası Uzmanı, kereste ihraç ve ithal eden ülkelerin orman kaçakçılığının önlenmesinde büyük rol oynayacağını belirterek "Kırsal kesimdeki yoksulluğun azaltılması kaçakçılığın önüne geçmede başarı sağlayacaktır." dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nuri Uslu, çevreyi yaşanmaz hale getirme pahasına sanayileşme ve kaynakların hesapsız kullanımının insanlığı tehdit eder hale geldiğini söyledi. Ormanlara yönelik tehditlerin küresel düzeyde alınacak tedbirlerle ortadan kaldırılmasının mümkün olacağını ifade eden Uslu, "Sanayi ve tarımsal alanlara yer açılması, yerleşme, yöresel ihtiyaçların karşılanması ya da ticari amaçlı kaçak kesimler, kanunsuz eylemler sonucu ortaya çıkan ormansızlaşma, global tehditlerin başında geliyor. Rio Zirvesi'nden bu yana bu tehditler devam ediyor." diye konuştu. 1990 yılından beri ormanlara yönelik tehditlerin büyük boyutlara ulaştığına dikkat çeken Uslu, konunun çevrenin korunması ve yeryüzünde bozulan dengelerin sağlanması bakımından hayati önem taşıdığını dile getirdi. Ekonomik kaynak niteliğindeki ormanların korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir orman idaresinin teminat altına alınmasının önündeki en önemli engellerden birinin de ormanlardan usulsüz faydalanmalar olduğunu anlatan Uslu, şunları kaydetti: "Fakir yöresel halkın zorunlu ihtiyaçları için yaptığı, genelde bilinçsiz kaçak kesimlerin ötesinde, odun ve kerestenin küresel ticaretinin artması ile birlikte ticari amaçlı kaçak kesim ve onunla ilgili ticaret büyük bir tehdit haline gelmiştir."

Türkiye'nin ormancılıkta geldiği nokta hakkında da bilgi veren Uslu, ticari maksatlı tomruk kaçakçılığının son derece azaldığını kaydetti. İthal ürünlere daha sıkı kontrol getirilerek komşu ülkelerle işbirliği yapılacağını bildiren Müsteşar Yardımcısı Uslu, "Özellikle doğalgaz, kömür gibi alternatif enerji kaynaklarının ülkemizde yaygın olarak kullanılmasıyla ormancılığımız daha sağlıklı bir yapıya doğru gittiğini gözlemliyoruz." bilgisini verdi.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Türkiye'de uluslar arası kaçak ağaç ticareti olmadığını söyledi. Türkiye'nin odun ithal eden ülkelerden biri olduğuna işaret eden Kahveci, şöyle konuştu: "Türkiye'de orman ve orman içinde 7,5 milyona yakın insan yaşıyor. Bu kesimin ormanlardan usulsüz faydalanmasını engellemek için alternatif geçim kaynakları sunuyoruz. Türkiye'de mevcut odun üretimi ihtiyaca yetmiyor. Yüzde 20 açığımız var bunu da ithalatla karşılıyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious