Orman köylüsüne güneş enerjisi teşviği

Orman köylüsüne güneş enerjisi teşviği.14393
  • Giriş : 06.06.2007 / 12:55:00

Orman köylülerinin evlerine güneş enerjisi sistemi kurmasını teşvik ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çevre ve Orman Müdürlüğü, Adıyaman'da ormanların tahrip edilmesini önlemek için, orman köylülerinin evlerine güneş enerjisi sistemi kurmasını teşvik ediyor. Sağlanan kredi ile evlerine güneş enerjisi sistemi kurduran 400 aile, sistem için gerekli bin YTL'yi, üç yılda geri ödeyecek.

Çevre ve Orman Müdürü Harun Dindar, ilin orman varlığını artırmak için yürüttükleri ağaçlandırma çalışmaları yanında, mevcut ormanları en iyi biçimde korumaya çalıştıklarını söyledi.

Orman köylerinde yaşayan ailelerin enerji kaynağı olarak öncelikle odunu tercih ettiğini, bunun ormanlar için ciddi tehdit olduğunu vurgulayan Dindar, bu tehdidi ortadan kaldırma çabası içinde olduklarını belirtti.

"Geçen yıl başlattığımız çalışmayla Adıyaman'da, ormandan kaçak ağaç kesiminin önüne geçmek için orman köylerinde yaşayan 110 aileyi güneş enerjisi sistemine kavuşturduk" diyen Dindar, bu yıl da 400 aileyi güneş enerjisi sistemine kavuşturmak için hazırlık yaptıklarını bildirdi.

Dindar, halen Koçali ve Damlacık köylerinde yaşayan 110 ailenin sıcak su gereksinimini, güneş enerjisi sistemiyle zahmetsiz, ekonomik, ormana ve çevreye zarar vermeden karşılayabildiğini söyledi.

Orman köyünde yaşayan bir ailenin sıcak su gereksinimini karşılamak için yılda 5 ton dolayında odun tükettiğini belirten Dindar, "Ormanları korumak, yeni ormanlar oluşturmaktan çok daha önemli" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious