Orman tahribatı Pepe zamanında yapıldı

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

CHP Giresun Milletvekili Mehmet Işık, Beykoz'daki Özel Serdaroğlu Ormanındaki tahribatın tamamının, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe zamanında yapıldığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Nevzat Pakdil başkanlığında toplandı. CHP Giresun Milletvekili Mehmet Işık, üzerinde Acarkent ve Acarİstanbul sitelerinin yapımıyla gündeme gelen İstanbul Beykoz'daki Serdaroğlu Ormanındaki çevre ve orman yağması hakkında gündemdışı konuştu.

Işık, özel ormanlarda yüzde 6 yapılaşmaya izin verilmesinin ardından, birçok ormanda yağma ve talana başlandığını öne sürdü.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ”Memurlarımı gönderdim ama silahlı adamlarla karşılaştılar” dedikten sonra Serdaroğlu Ormanındaki yağmanın ortaya çıktığını ifade eden Işık, Pepe'nin, yağmanın ve talanın kendilerinden önce başladığını söylemesine rağmen, yağmadan bakan olarak kendisinin de sorumlu olduğunu söyledi.

“BU DEĞİŞİKLİĞİ KİM TALEP ETTİ?”

CHP'li Işık, 26 Temmuz 2005'te yapılan yönetmelik değişikliğiyle, orman içindeki binalarda ek yapılar yapılmasının önünün açıldığını ileri sürerek, “Bu değişikliği kim talep etti, bu değişikliği neden getirdiniz? Yağmaya izin verdikten sonra, çıkıp 'Ben ormana sahip çıkıyorum' demekle bu iş olmaz” diye konuştu.

Üzerinde bir çok yapının yapıldığı Serdaroğlu Ormanının havadan çekilen fotoğraflarını gösteren Işık, “Acarlar İnşaat Şirketi, yönetmelik değişikliğinden 8 gün sonra müracaat ediyor ve şirkete izin veriliyor” dedi.

“Ormanda tahribatın tamamı bu bakan zamanında yapılmıştır” diyen Işık, Acarlar İnşaat Şirketinin ormandaki inşaat iznini durdurma kararını aldıran Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine teşekkür etti.

AKP İstanbul Milletvekili İnci Özdemir, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle yaptığı gündemdışı konuşmada, İstanbul'un trafiğinin azaltılması ve ulaşımının kolaylaştırılması konusunda yapılanları anlattı.
AKP Konya Milletvekili Özkan Öksüz de Mevlana'nın ölümünün 733. yıldönümü nedeniyle gündemdışı konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious