Orman yangını tatbikatı nefes kesti

Orman yangını tatbikatı nefes kesti.11190
  • Giriş : 13.05.2009 / 16:11:00

Orman Genel Müdürlüğü, 'yangın mevsimine' sıkı hazırlanıyor. 2009 Yılı Orman Yangınlarıyla Mücadele Çalışmaları başladı, tatbikatlar birbirini izliyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


2009 Yılı Orman Yangınları ile Mücadele Eylem Planı Tanıtım Toplantısı ve Yangın Tatbikatı, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Orman Genel Müdürü Osman Kahveci tarafından İzmir- Kemalpaşa- Sütçüler-Yenmiş Köyü arası Karaorman Orman Deposunda 10 Mayıs Pazar günü yapıldı.

Toplantı; Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, İzmir Milletvekili İsmail Katmerci, İzmir Vali Vekili Alper Aydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere üst düzey daire amirleri, Orman Genel Müdürlüğü personeli ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

Törende ilk söz alan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci; “Ülkemizin özellikle Hatay'dan başlayıp Akdeniz ve Ege sahil bölgelerinden İstanbul'a kadar uzanan kıyı bandı yangınlar açısından en riskli bölgeyi oluşturduğunu, buna göre ormanlarımızın yaklaşık % 60'ına tekabül eden 12 milyon hektarlık kısmı yangına çok hassas bölgelerde yer aldığını “söyledi. Orman yangınlarıyla mücadelede dünya ülkelerine göre oldukça başarılı olduklarını hatta bazı ülkelerden bilgi ve yardım talepleri aldıklarını belirtti. Özellikle TUBİTAK ve Bilkent Üniversitesi ile birlikte; çıkan dumanı 15 -20 saniye içinde tespit ederek İşletme Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü ve Yangın Harekat Merkezlerine bildiren görmeye dayalı bir sistem geliştirilmiştir. Bu güne kadar toplam 54 adet kamera kurulmuştur. Yaygınlaştırma çalışmaları sürdürülmektedir. Bu sisteme A.B.D. Şirketlerinden satın alma talebi alınmış, California'da başarı ile denenmiştir.” dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ise, 2009 yılında 6 idare helikopteri, 5 yıl süre ile kiralanan 16 su atar helikopter, THK'dan 7 yıl süreyle kiralanan 4 amfibik uçak ve 14 dramador tipi uçak kiralanmış olup, toplam 40 adet hava aracı kullanılacaktır. Türkiye'de 21.2 milyon hektar orman alanı bulunduğunu ve ormanların genellikle deniz kıyılarında ya da kıyılara yakın yerlerde yoğunlaştığını söyledi.

Bakan Eroğlu," Türkiye'nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden birisi olduğunu ifade ederek, 1973 yılında 20 miyon199 bin296 hektar olan orman alanının 2008 yılı sonu itibarıyla 21 milyon 188 bin747 hektara ulaştığını belirterek Akdeniz iklim kuşağının orman yangınları açısından en riskli bölge olduğuna dikkati çeken Bakan Eroğlu, her yıl dünyada 4 milyon hektar, Akdeniz ülkelerinde 500 bin hektar alan yanarken, ülkemizde yılda ortalama 8 ile 10 bin hektar arasında alanın yandığını" kaydetti.

Bakanı Eroğlu, "2008 yılında Akdeniz ülkelerinde özellikle Yunanistan'da meydana gelen orman yangınları sonucu yangın söndürme helikopterlerine olan talebin arttığını ve bunun neticesinde helikopter kiralamada ülkemizin problem yaşadığını söyleyen Eroğlu, bunun üzerine bu yıl helikopter ve uçak kiralamalarının 5 ve 7 yıl süreli olarak yapıldığını belirterek; "2009 yılında 6 idare helikopteri, 5 yıl süre ile kiralanan 16 su atar helikopter, THK'dan 7 yıl süreyle kiralanan 4 amfibik uçak ve 14 dramador tipi uçak kiralanmış olup, toplam 40 adet hava aracı kullanılacaktır" dedi.

Orman yangınlarıyla mücadelede sadece her kesime görev düştüğüne dikkati çeken Eroğlu, özellikle medyanın yangınlarla alakalı haberleri verirken daha dikkatli olmasını istedi. Konuşmaların ardından yangın uzmanlık eğitimlerinde dereceye giren Genel Müdürlüğümüz personeline başarı plaketleri verildi ve ardından gerçek yangın tatbikatına geçildi.

Büyük bir başarı ve beğeni ile geçen tatbikatta sırasıyla ;•
* Tatbikata İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler yanında; Çanakkale, Balıkesir, Muğla, Denizli, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri de araçları ile birlikte iştirak etti.

Konak İlçesi Tırazlı Köyü Tekketepe Mevkisinde çıkartılan yangına yapılan müdahaleler web üzerinden takip edildi.

Kemalpaşa Deposu yakınlarında çıkan yangına; kara ve hava araçları tarafından yapılan müdahaleler çıplak gözle izlendi.

Program bitişinde katılan personel ve ekiple birlikte tören geçişi yapıldı.

Tatbikatlara; 2 İdare Helikopteri, 4 su atar helikopter, 2 amfibik uçak olmak üzere 8
Hava aracı, 50 arozöz, 10 su tankeri, 5 dozer ve treyleri,11 ilk müdahale aracı, 13 motosiklet, 2 yangın komuta aracı, 250 işçi, 100 teknik eleman katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*