Orman yangınında ciddi azalma

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın orman yangınlarındaki başarısı Vali'yi endişelendiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Geçmiş yıllarda bin hektarın üzerinde olan yangın alanı miktarının birkaç yıldır 500 hektara kadar gerilediği bilgisini veren Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, gelişmenin sevindirici olduğunu ancak büyük bir yangın çıkar diye endişe ettiğini söyledi.
Antalya'nın orman yangınları ile mücadelede en başarılı illerin başında geldiğini ifade eden Vali Yüksel, 7 Ağustos itibari ile 45 hektar alanın kaybedilmiş olması hakkında yorum yapmak istemediğini söyleyerek "Büyük bir yangın çıkar diye konuşmaya korkuyorum." dedi. Sunumunda yangınlarla mücadelede ortaya çıkan tabloyu özetleyen Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu'nu da uyaran Vali Yüksel, onun da konu hakkında konuşmasını istemedi.

İl Koordinasyon Kurulu'nun 2006 yılı III. Dönem toplantısı Vali Alaaddin Yüksel'in başkanlığında yapıldı. Toplantıya katılan kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, 2006 yılı başından bu yana gerçekleştirdikleri yatırımlar hakkında bilgi verdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Alaaddin Yüksel, 2006 yılı yatırım programında 53 adet proje bulunduğu bilgisini verdi. Genel ve özel bütçeli kuruluşlar ile mahalli idareler tarafından yürütülen bin 765 işin, 452'sinin tamamlandığı, 638 çalışmanın ise devam etmekte olduğu bilgisini veren Aladdin Yüksel, "30 Haziran 2006 itibari ile tarım sektörüne 8,8 milyon YTL, enerji sektörüne 16,8 milyon YTL, ulaştırma sektörüne 60,3 milyon YTL, turizm sektörüne 13,4 milyon YTL, konut sektörüne 59,6 bin YTL, eğitim sektörüne 10,8 milyon YTL, sağlık sektörüne 23,2 milyon YTL ve diğer kamu hizmetleri sektörüne ise 233 milyon YTL harcama yapılmıştır." dedi.

Konuşmasının ardından kamu kurum ve kurulularının müdürlerinin yaptığı sunumları dinleyen Vali Yüksel, Orman Bölge Müdürü Ahmet Gedikağaoğlu'na söz verdi. Toplantıya spor bir kıyafet ile katılan Gedikağaoğlu, müdürlüklerinin yapmış olduğu çalışmaları anlattı. Antalya'da bugün itibari ile 120 orman yangını çıktığını, bu yangınlarda 45 hektar alanın yandığını anlatan Gedikağaoğlu, rakamın düşük olmasında yüksek nemin önemli katkısı olduğunu vurguladı. Şuana kadar sorumluluk alanlarında büyük bir yangın olmadığını ve Haziran ile Temmuz aylarının iyi geçtiğini kaydeden Gedikağaoğlu "Ağustos'ta iyi bir nem var. Nem oranı bugünlerde yüzde 65-70'e ulaşmış durumda. Bu oran vatandaşlarımız için kötü ama bizler için iyi. Ancak 15 Ağustos'tan sonra nem oranı yüzde 30'lara düşer. İşte o zaman alarm durumuna geçeriz. İnsanlarımız için kötü olsa da bu havanın devam etmesini istiyoruz." diye konuştu.

Gedikağaoğlu'nun konuşmasını büyük bir dikkat ile dinleyen Vali Alaaddin Yüksel, orman yangını sayısının düşük olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ancak bu konuda "Konuşmaktan korkuyorum" dilen Alaaddin Yüksel, 2004 yılında Serik'te ve Kumluca'da çıkan büyük yangınları hatırlatarak şunları söyledi: "Geçmiş yıllarda ortalama bin 200 hektar orman alanı yanarken, son birkaç yılda bu rakam 500 hektara düştü. Konuşmaktan korkuyorum. Çünkü rakamların yine böyle az olduğu 2004 senesinde Serik'te ve Kumluca'da iki büyük yangın çıktı. Birisinde 24, diğerinde 200 hektar orman bir günde yandı. Bunun için konuşmaktan korkuyorum."

Vali Yüksel, orman yangınları ile mücadelede elde ettikleri başarı hakkında biraz daha konuşmak isteyen Orman Bölge Müdürü'nü de "Gedikağaoğlu, artık konuşma." şeklinde uyardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious