Orman yangınları çıkmadan önlenmeli

  • Giriş : 07.06.2006 / 00:00:00

Bilecik Valisi Musa Çolak, orman yangınını söndürmenin değil yangının çıkmasını engellemenin önemli olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğal kaynakların başında gelen ormanların yaz mevsiminde yangın tehdidi altına girdiğini kaydeden Vali Musa Çolak; vatandaşların yaz aylarında daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, ormanları koruma görevinin tüm vatandaşların başlıca görevleri arasında olduğunu vurguladı.

Anız yakmanın doğadaki milyonlarca savunmasız canlıyı yok ettiğini ifade eden Vali Çolak: ''Anız yakmak ormanları yakmak demektir. Ormanlara 4 kilometre mesafede veya orman köylerinin sınırları içinde kalan anız ve benzeri bitki örtüsünün yakılması yasaktır. Anız yakmak tarım alanlarına ve verimliliğe hiçbir yararı olmadığı gibi toprak yapısını bozmaktadır. Anız yakmak ekosistemi bozmak demektir, erozyona davetiye çıkarmaktır. Ormanlara sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek maddeler atılmasını izin vermeyelim'' dedi.

Çolak, 15 Haziran -31 Ekim 2006 tarihleri arasında Bilecik Yediler, Çakırpınar, Bahçecik ve Küçükelmalı ve Pelitözü piknik alanları ile çevre yolu göl aynası arasındaki saha dışındaki ormanlık alanlarda piknik yapmanın yasaklandığını, Bilecik Kent Ormanı'nda da ateşli piknik yapmanın yasak olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious