Orman yangınları tedbirleri arttırıldı

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, hava sıcaklığının artmasıyla birlikte orman yangınlarına karşı tedbirlerini artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de her yıl büyük çoğunluğu eğitimsizlikten, ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıkan orman yangınlarında 13 bin hektar orman alanının zarar gördüğünü belirtti. Havaların ısınmasıyla birlikte orman yangınlarına karşı tüm tedbirleri aldıklarını anlatan Yıldız, Sakarya bölgesine yayılmış teknik ve güçlü bir ekiple ciddi, donanımlı ve deneyimli bir organizasyon oluşturduklarını ifade etti.

Mevsimlik yangınla mücadele işçi sayısını nisan ayında yeni alınan 28 yeni işçiyle toplam 194 kişiye çıkardıklarını vurgulayan Yıldız, "Faal durumdaki 14 adet yangın gözetleme kulesinde nöbetleşe 24 saat çalışan arkadaşlarımız en ufak bir dumanda yenilenen, tamir ve bakımdan geçen bünyemizde bulunan 5 santral ve 436 telsiz ile haberleşmeyi yapacaklar. Bölge müdürlüğümüzde 9 arazöz, 12 su tankı, 3 dozer, 2 loder, 3 greyder, 2 treyler, 1 adet tır ve 13 motorsiklet bulunmaktadır. Araçlarımızın yangın yerine güvenli ve süratli ulaşması için 617 kilometre olan yangın emniyet yolu ağır kış şartlarından sonra tekrar bakımdan geçti. Bu organizasyon içinde, teşkilatımıza ait, alet, makine ve techizat, kiralanan çeşitli araçların yanında ülkemizin milli gücünü oluşturan bütün unsurlardan da faydalanılmaktadır. Ormanların yangınlardan korunmasında en önemli gücümüzü, teşkilatımızın fedakar mensuplarının gerektiğinde canlarını feda edebilecek düzeydeki memleket sevgileri, üstün deneyim ve yüksek performansları oluşturmaktadır" dedi.

Ormanların toplumun ihtiyaç duyduğu odun hammaddesinin ötesinde, su rejimi dengeleme, hava ve gürültü kirliliğini önleme, yaban hayatı, rekreasyon gibi çok önemli fonksiyonlar üstlendiğini kaydeden Yıldız, ormancılık faaliyetlerinin temelinde doğal çevreyi koruma iç güdüsü yattığını dile getirdi. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: " Günümüzde orman varlığının azalması ve doğal çevrenin yoğun bir şekilde zarar görmesi, kurak ve yarı kurak iklim şartlarının yok olan alanların yenide ormanlaştırılmasını zorlaştırması nedeniyle, mevcut ormanların korunmasının önemi daha da artmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious