Orman yangınlarına incir kalkanı

Orman yangınlarına incir kalkanı.11556
  • Giriş : 05.06.2009 / 14:43:00

Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, görev bölgesi içindeki ormanlık alanların çevresine, yangınlara karşı koruyucu önlem olarak üç yıl içinde 100 bin incir ağacı dikileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Oklu, Orman Teşkilatı'nın 170. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Çamlık Parkı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda çalışmaları hakkında bilgi veren Adem Oklu, Denizli'de son 30 yılın en yağışlı mevsiminin yaşandığını, bunun orman için güzel bir gelişme olmasına rağmen otların 1,5 metre uzunluğa kadar büyümesinin yangın tehlikesi oluşturduğunu söyledi. Orman Bölge Müdürü Oklu, "Bu ot yığınları kuruduğunda, en ufak bir kıvılcımla büyük felaketlere sebebiyet verebilir. Yangın emniyet yollarını açıyoruz ve bu otlarla mücadeleye devam ediyoruz, ancak özellikle temmuz ve ağustos aylarında büyük yangınlar çıkmaması için vatandaşlarımızın da duyarlı olmasını istiyoruz. 1 Ekim'e kadar bağda, bahçede, ormanlık alanlarda ateş yakmayalım. Kontrollu alanlarda piknik yapalım." dedi.

Ormanlarda çıkan yangınlara karşı yeni yöntemler geliştirdiklerini belirten Oklu, incir ağaçlarını kalkan olarak kullanacaklarını anlattı. Adem Oklu, "İncir, her türlü kurak şartlarda taş kovuğunda, yıkık evlerde ve hemen her türlü yerde yetişebilen çok güçlü bir ağaç. Yangınlarda alev kütleleri önünde duvar gibi duruyor, alevin öbür tarafa geçmesini engelliyor. Yandıktan sonra bile köklerindeki enerjiyle muazzam bir şekilde tekrar sürüyor. Emniyet ve köy yolları kenarlarına yaklaşık 100 bin adet incir dikeceğiz." şeklinde konuştu. Bu incirlerin birçok faydası olacağının altını çizen Oklu, "Birinci önceliği, orman yangınlarına müdahaleyi kolaşlaştırması olacak. İkinci faydası ise yol şeridini erozyona karşı koruması. Ayrıca çok güzel meyvesiyle orman köylülerine büyük ekonomik katkısı olacak. Meyvesiyle yabani kuşlar da beslenecek. Tohumları da toprağa düşerek kendi kendine çoğalacak." dedi. İkinci önceliklerinin dut ağacı olacağını belirten Adem Oklu, ayrıca bütün dere havzalarına her türlü çınar ve ıhlamur gibi yapraklı ağaçlar dikileceğini ifade etti.

Çalışmaları kapsamında 2004 ile 2007 yılları arasında 50 bin hektar alanda rehabilitasyon yaptıklarını da anlatan Denizli Orman Bölge Müdürü, "İnsan veya hayvanlar tarafından tahrip edilmiş ormanlık alanlarımızı düzelterek koruma altına aldık. Üç yılda milyonlarca yeni fidan çıktı. O bölgede olmayan, değişik yapraklı yabani meyveli fidanları yetişti." diye konuştu.

Ormanlardaki yabani hayvanların su ihtiyacını karşılanması için küçük göletler yaptıklarını da aktaran Oklu, "Büyük ağaçlandırma sahalarımızda sulak derelerimiz olmadığı için ormanlık alanlarda, 3 -4 metre çapında ve 50-60 santimetre derinliğinde küçük göletler oluşturduk. Bunlara, uzak mesafelerden su getirdik. Yazın da arazözlerle takviye ediyoruz. Zaten kışın hazirana kadar yağmur sularıyla dolu oluyor. Üç aylık takviyeyle bu alanlardan her türlü kuşun, karıncanın, böceğin faydalandığını, kuşların o havzada yuva yaptığını, doğal dengenin tekrar krulduğunu gözlemledik. Her yıl 2 bin adet kuş yuvası yapıyoruz ama suyun olmadığı yere astığınızda kuşlar gelmiyordu." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*