Orman yangınlarında kritik hafta

Orman yangınlarında kritik hafta .11245
  • Giriş : 24.08.2007 / 11:29:00

Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, önümüzdeki haftanın orman yangınları açısından çok kritik geçeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mevsim geçişlerinde orman yangını sayısının artığını bildiren Aydın, "Önümüzdeki bir hafta orman yangınları açısından çok kritik geçecek. Sıcaklık değerleri 40 derecenin üzerinde, nem ise yüzde 20'nin altında olacak. Buna İç Anadolu Bölgesi'nde sıcaklık değerlerinin düşmesiyle oluşacak rüzgarı da eklersek, çıkacak küçük bir yangın çok çabuk yayılabilir" dedi.

Aydın, herhangi bir orman yangınında Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattı'nın aranmasını istedi.

Aydın'da bu yıl çıkan 51 orman yangınında toplam 135 hektar alanın zarar gördüğünü kaydeden Aydın, "Kamuoyunda, yanan yerler sanki imara açılacakmış gibi bir kanaat var. Biz daha önceki yıllarda yanan orman alanlarımız gibi buraları da yıl içinde ağaçlandıracağız. Hiçbir zaman yanan orman alanlarımızın 2B olması ya da imara açılması söz konusu değil" dedi.

Adana'da 80 hektar kül oldu

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Hakkıbeyli köyünde dün öğle saatlerinde çıkan ve kontrol altına alınan orman yangınında soğutma çalışmaları sürüyor. Yangında, yaklaşık 80 hektarlık kızılçam ormanı zarar gördü.

Soğutma çalışmalarına 7 helikopter, 1 uçak, 30 arozöz, 12 dozer ile Büyükşehir, Seyhan ve Yüreğir ilçe belediyelerine ait itfaiye ekipleri katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious