Orman yangınlarında öncelik değişti

Orman yangınlarında öncelik değişti .11245
  • Giriş : 16.07.2007 / 19:27:00

Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, orman yangınlarında önceliğin değiştiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Neyişçi, ''Bir kaç yıl öncesine kadar öncelik ormanın kendisi iken, son yıllarda orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş köy, ikinci konut, turistik tesis, fabrika gibi yapılar ile buralarda yaşayanların canlarının kurtarılmasına kaydı'' dedi.

Prof. Dr. Neyişçi, yaptığı yazılı açıklamada, birkaç yıl öncesine kadar orman yangınlarında Çevre ve Orman Bakanlığının temel hedefi ve önceliğinin ormanın kendisi olduğunu ancak son yıllarda bunun değiştiğini savundu.

Son yıllarda yaşanan orman yangınlarında temel hedef ve önceliğin ormanın kendisinden, orman içi ve bitişiğine inşa edilmiş köy, ikinci konut, turistik tesis, fabrika gibi yapılar ile buralarda yaşayanların canlarının kurtarılmasına kaydığını öne süren Neyişçi, bu değişimin, orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında yeni yaklaşımları ve stratejileri gerektiren önemli bir durum olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Neyişçi, açıklamasında şöyle dedi:

''Gerekli yapısal değişimler kısa sürede gerçekleştirilmezse, çok ciddi trajik durumlarla karşılaşılabilir. Önce turizm, arkasından ikinci konutlar derken son yıllarda orman içi ve bitişiğine inşa edilen yapıların sayısı hızla artarken, bu yapılara ulaşımı sağlayan yolların trafiği de yoğunlaştı. Orman içi ve bitişiğinde yaşamak, tatil yapmak ya da iş yeri sahibi olmak, çoğumuzun düşlerini süsleyen çekici bir konudur ancak orman yangını riski bu çekiciliği ciddi biçimde tehdit etmektedir.''

Amerika ve Avrupa ülkelerinde orman içi ve bitişiğinde inşa edilecek her türden yapı ve yerleşim yerinin, orman yangını tehdidine karşı özel kurallar ve standartlarla korunduğunu kaydeden Neyişçi, Türkiye'de bu konuda geliştirilmiş bir önlem olmadığını belirtti.

Neyişçi, orman içi ve bitişine inşa edilen turistik tesislerde havuzun, tenis kortlarının, otopark alanlarının nerelerde yapılacağı, balkon, çatı, teras, yağmur oluğu gibi mimari elemanların hangi malzemelerle ve ne biçimde olacağının, orman yangınlarının dikkate alınarak tasarlanması gerektiğini bildirdi.

Kullanılacak malzemelerin yangına direnç standartlarının yüksek olması gerektiğine dikkati çeken Neyişçi, şöyle devam etti:

''Bu kural ve standartlar dikkate alınmadan inşa edilmiş turistik tesislerimiz bu konularda çok yetersiz ve bir felaketi davet eder niteliktedir. Tesis ile orman arasındaki özellikle yerli bitki örtüsünde yanıcı madde miktarı mutlaka azaltılmalı. Yanıcının tümüyle ya da kısmen azaltıldığı bu şeridin genişliği de yangın tehlikesi orta derecede olan alanlarda 60 metre, yangın tehlikesinin yüksek olduğu alanlarda 90 metre, yangın tehlikesinin çok yüksek olduğu alanlarda ise 130 metreden az olmamalı. Bu standartlar orman içi ve bitişiğindeki yerleşim yerleri çevresinde, tıpkı yangın emniyet şeritleri gibi, Orman Bakanlığı tarafından gecikilmeden tesis edilmelidir.

Bu yangınlar, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü tarafından kurulması önerilen Orman Yangınları Yönetimi Enstitüsünün bir an önce kurulması gerekliliğini açıklıkla ortaya koymaktadır. Yangınları uçak, helikopter ya da arazöz gibi teknik donanımlar değil bilgi ve bu bilgi ve deneyimle donatılmış insanlar yönetebilir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious