'Orman yangınlarının izlerini silelim'

  • Giriş : 10.01.2007 / 00:00:00

RTÜK ve Televizyon Yayıncıları Derneği'nin gerçekleştirdiği 'Orman Yangınlarının İzlerini Silelim' kampanyası start aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kampanyaya ilk SMS mesajını Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Devlet Bakanı Beşir Atalay, RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu birlikte gönderdi.

RTÜK ve Televizyon Yayıncıları Derneği'nin işbirliği ile sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde başlatılan 'Orman Yangınları'nın İzlerini Silelim' kampanyası Bilkent Otel'de düzenlenen tören ile start aldı. Törende Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Üst Kurul Başkanı Zahid Akman ve Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu, Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

RTÜK Başkanı Zahid Akman, bütün vatandaşların kampanyaya 'mütevazı' katkılarını beklediklerini belirterek, kampanya çerçevesinde toplanan miktarın periyodik olarak açıklanacağını bildirdi.

Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Nuri Çolakoğlu kampanya ile 77 milyon YTL toplamayı amaçladıklarını belirterek, "Yani 15 milyon mesaja ihtiyacımız var. Türkiye'deki her 5 kişiden biri mesaj atarsa yanan ormanlarımızı büyük oranda yenileyeceğiz. Ancak her 4 ya da 3 kişiden biri mesaj atarsa, son birkaç yılda yanan ormanları yenileyebileceğiz" ifadesini kullandı.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'nin yüzde 27'sinin orman ile kaplı olduğunu bu ormanların ise ancak yüzde 50'sinin verimli ormanlardan oluştuğunu aktardı. Bakan Pepe, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile verimli orman alanlarını yüzde 30'lara çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı. İktidara gelmelerinden önceki 10 yıllık süreçte ortalama yıllık 75 bin hektar ağaçlandırma çalışması yapıldığını hatırlatan Pepe, 2006 yılında yapılan ağaçlandırma çalışmasının ise 350 bin hektarın üzerine çıktığına dikkat çekti. Pepe, "2007'nin sonunda 400 bin hektar, 2008'de ise 500 bin hektar ağaçlandırma çalışması yapmayı hedefliyoruz" dedi. Pepe, FAO'nun verilerine göre Türkiye'nin dünyada orman alanlarını en iyi geliştiren ülkeler arasıda yer aldığına da dikkat çekti.

Devlet Bakanı Beşir Atalay ise konuşmasında ağaçlandırma gibi konularda toplumsal bilinçlendirmenin önemine vurgu yaptı. Atalay, konuşmasında vatandaşları 3177'ye mesaj atmaya çağırdı.

Konuşmaların ardından Zahid Akman, Beşir Atalay, Osman Pepe ve Nuri Çolakoğlu; sahneye çıkartılan bir dekor üzerinde bulunan 3 -1 - 7 - 7 rakamlarının yazılı olduğu butonlara basarak, 3177'ye ilk mesajı gönderdi.

KAMPANYADA TOPLANAN MİKTAR RUTİN OLARAK KAMUOYUNA DUYURULACAK

Kampanyayla yardım toplanarak mümkün olduğunca fazla arazinin yeniden ormanlaştırılması sağlanacak. Yardımlar; vatandaşların GSM operatörlerine yollayacakları kısa mesajlar yoluyla toplanacak. 3 GSM operatörü ile de imzalanan protokol sonucunda belirlenen numaraya (3177) atılan her kısa mesaj 5 YTL olarak ücretlendirilecek. Toplanan yardım paralarının tamamı Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Ormancılığı Geliştirme ve Orman Yangınları ile Mücadele Hizmetlerini Destekleme Vakfı'na aktarılacak. Kampanya televizyonlarda yayınlanacak 20 saniyelik bir tanıtım filmiyle duyurulacak. Filmin yanı sıra toplanan yardım miktarı belirli aralıklarla televizyonlardan alt bant olarak ilan edilecek. Ayrıca posterlerle televizyon filmleriyle desteklenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious