Ormanda ‘yakarak temizlik' şaşırttı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde karayolu kenarındaki ormanlık alandaki anız ve çöpleri yakarak temizleyen orman işçileri, görenleri şaşkına çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milas- Yatağan Karayolu üzerindeki Eskihisar ormanlık alanında dumanların ve alevlerin yükseldiğini görenler orman ve itfaiye ekiplerini telefon yağmuruna tuttu. Telefonlar üzerine faciaya davetiye çıkaran temizliğe Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mümtaz Kanat el koydu. Temizlik çalışmasını durdurdu.

Milas- Yatağan karayolu kenarında asırlık çam ağaçlarının bulunduğu Eskihisar ormanlarında ateş yakarak anız ve çöpleri temizleyen orman işçileri görenleri hayrete düşürdü. Karayolundan geçenler, ormanın yandığını sanarak Milas, Yatağan ve Muğla orman ekipleriyle itfaiyeyi arayarak olayı bildirdi. Yaklaşık yarım hektarlık alanda işçilerin yakarak yaptığı temizliğe Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcısı Mümtaz Kanat müdahale etti. Kanat telsiz talimatıyla sona erdirdiği tehlikeli temizliğin ardından “Turizm sezonu öncesinde karayolu kenarlarındaki ormanlık alanlardaki temizliğin yakılarak yapılması doğru değil. Arkadaşlar ancak bu çöpleri ve anızları tehlike yaratmayan bir bölgeye topladıklarında yakarak yok edebilirlerdi. Gerekli uyarıları yaparak yanlış uygulamaya son verdik” dedi.

Ateş yakarak temizlik yapan işçiler de genellikle temizliği ateş yakarak yaptıklarını, şu ana kadar da hiç orman yakmadıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious