Ormanı bulunmayan 'tabelalar'

  • Giriş : 05.03.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakan Osman Pepe, birçok yerde hatıra orman tabelası olduğunu fakat arkasında ormanın bulunmadığını söyledi. Pepe, "Ormanı bulunmayan tabelaları gördüğüm zaman kaldırıyorum." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Grand Yükseliş Otelde düzenlenen tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Pepe, yeşil alanın önemine değindi. Yolculuk sırasında yol kenarlarında çok sayıda hatıra ormanı tabelalarına rastladığını belirten Pepe, bu tabelaların bir çoğunun arkasında orman bulunmadığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Türkiye'de çevre ve ormancılığa karşı yeterince kamuoyu bilinçlendirmesi yok. Karayollarının kenarlarının bozkır taşlık olmaktan kurtarılması lazımdır. Türkiye'de birçok yerde orman tabelası var ama arkasında orman yoktur. Bu tabelaların hepsini söktürdüm. İş adamları çevre ile alakalı çok iyi işler yapıyorlar. Ülkemizin çöplerinin yüzde 70'si ya denize ya da tabiata bırakılıyor. Atık suların yüzde 70'i ise denize dökülüyor. Sanayicilerden üzerine düşeni yapanı var, yapmayanı da var. Organize sanayi bölgesinde atık suların üçte biri arıtılıyor."

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan ise, yolcu taşımacılığının yüzde 94'ünün, yük taşımacılığının yüzde 91'inin karayolu ile yapıldığına dikkat çekerek, "Marmara bölgesinde yaklaşık 800 kilometre otoyolunda günde 1 milyon 400 bin insan seyahat imkânı buluyor. İyi bir çevre ve yeşil alan dokusu için peyzaj mimarlığındaki bilimsel ve teknik çalışmaların takibi ve karayolu kenarı peyzajı uygulamaları açısından üniversiteler ve uzmanlarla bilgi alışverişini geliştiriyoruz. Yol kenarlarının yeşillendirmesi için çok sayıda kuruluş ile çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Proje hakkında kısa bilgi veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, 70 kilometrelik Anadolu otoyolunun ağaçlandırması çalışmalarına başladıklarını söyledi. İki yılda Kocaeli'ne 2 milyon ağaç diktiklerini belirten Karaosmanoğlu, "4 milyon metrekare alanı yeşillendirdik. Şehrin akciğeri olacak olan SEKA parkı yapıyoruz. Bu proje ile Kocaeli bir cazibe merkezi olacak." dedi.

Yeşil Otoyol Projesi ile Kocaeli sınırları içinde geçen 70 kilometre uzunluğundaki yol kenarları ağaçlandırılacak. 89 etaptan oluşacak projede bin 332 dönüm alan ağaçlandırılacak. 66 bin bitki dikilecek. Toros sediri, fıstık çamı, top akasya, erguvan, batı çınarı, boylu ardıç ağaç türlerinin dikileceği Yeşil Otoyol Projesi 2 milyon 332 bin YTL'ye mal olacak. Çalışmanın maliyeti Kocaeli'de yer alan tüm sanayi kuruluşları tarafından karşılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious