Ormanı kurtardı

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, ağaçları kurutan çam keseböceğini yok etmesi için laboratuvar ortamında 7 bin predatör (yırtıcı böcek) Calosoma Sycophanta üretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MUĞLA’DAN GETİRDİLER

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, ormanları istila eden ve sayıları hızla artan çam keseböceği ile kimyasal, organik ve mekanik yollarla başedemeyince çareyi biyolojik mücadelede buldu.

Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi’nin talimatıyla Orman Zararlıları ile Mücadele Şube Müdürü, Orman Yüksek Mühendisi Muhsin Köse başkanlığında 7 mühendis ile 7 memurdan oluşan ’Biyolojik Mücadele Ekibi’ kuruldu. Ekip, 7 Mart’ta Muğla ormanlarından topladıkları calosoma erginlerini, 8 Mart’ta Şube Müdürlüğü’nde kurulan laboratuvara getirdi.

Çalışma ile 150 çift calosoma sycophanta ergininden 17 bin yumurta elde edildi. Bu yumurtalardan, 9 bin larva çıktı. Üçüncü döneme ulaşan 7 bin 12 larva için Nisan sonlarında Çam Keseböceği zararının görüldüğü Kemerburgaz, Fenertepe, Gaziosmanpaşa, İstanbul, Sarıyer, Kartal, Kanlıca, Sultanbeyli, Şile ve Ağva orman alanlarına 30-40 santim derinlikte teraslar kazıldı. Son dönem larvalar nemli toprağa 25 santim aralıklarla bırakılarak, üzeri toprakla örtüldü. Havaların ısınmasıyla toprak üstüne çıkan terminatör böcekler, ağaçların dallarında öbeklenen çam keseböceklerini yemeye başladı ve doğal denge sağ-landı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious