Ormanlarda klasik gözetleme yöntemleri terk ediliyor

Ormanlarda klasik gözetleme yöntemleri terk ediliyor.17189
  • Giriş : 29.11.2016 / 09:55:00

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) orman yangınlarını gözetleme yöntemlerinde klasik metotları terk ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu çerçevede son teknoloji ile donatılacak ve aynı zamanda klasik gözetlemenin yani insanlı gözetlemenin de yapılacağı yeni bir gözetleme kulesi, Büyükada’da mimariye uygun olarak inşa edilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ormanlarda klasik gözetleme yöntemleri yerine çağın getirdiği bütün imkanların kullanıldığı modern gözetleme yöntemlerine geçiş yapıyor. Daha önce yapımına başlanan Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi’nin ardından bu kez de Adalar’da yeni ve modern bir gözetleme kulesi inşa edecek.

Kule 6 Katlı Olacak

Adadaki mevcut yangın gözetleme kulesinin, taşıyıcı çelik konstrüksiyon sisteminde zamanla meydana gelen korozyonlarla kule kullanılamaz hale geldi. Bu durum üzerine son teknoloji ile donanımlı ve Büyükada’nın genel mimarisine uygun olarak 6 katlı yangın gözetleme kulesi yapılması planlandı. İzinleri alınan yeni kulenin inşasının ardından ise çürümüş olan eski kule yıkılacak.

Yeni Kule ile Ormanların Görünürlüğü Yüzde 10 Artacak

Yeni kulenin inşa edilmesiyle kameralarla, internet bağlantısı aracılığıyla, Yangın Koordinasyon Merkezinden 7/24 ve 360° gözetleme yapılabilecek. Eski kulede 12,6 metreden gözetleme yapılırken, yeni kulede 15,75 metreden gözetleme yapılacak. Böylece ormanlık alan görünürlüğü yüzde 10 artacak. Katlarında ziyaretçilere ormancılığı tanıtıcı sosyal etkinliklerin yapılacağı kulede aynı zamanda basın toplantıları yapılacak, orman teşkilatının çalışmaları hakkında kuşbakışı örnekler de verilebilecek. Toplam kapalı alanı 252 metrekare olacak yeni kulede insanlı gözetlemeye de devam edilecek ve kulede ilk müdahale ekibi kalacak.

Mimariye Uygun Tarihi Bir Yapı Olacak

Yeni kulenin dış görünümünde tabii görünümlü ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı kaplama malzemelerinin kullanılacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Kamuoyunun beğenisini de alacağını düşündüğüm bu kule Adaların mimarisine uygun ve tarihi bir yapıyı andıracak. İçerisinde teknolojinin bütün imkânları kullanılacak ve en etkin görüş sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Yangın Gözetlemede Yeni Bir Bakış Açısı Getiriliyor

Şu an Sarıyer’de de bunun gibi teknolojik imkanları sonuna kadar kullanacak yeni bir kulenin inşasının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu kuleler ile yangın gözetlemede yeni bir bakış açısı getiriyoruz. Geçmişten miras geleceğimizin emaneti bu ormanları en iyi şekilde korumak için her türlü teknolojik imkanı kullanıyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*