Ormanları katletmeyelim!

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Bugünlerde bir taraftan orman içine yapılan kaçak villalar konuşulurken, diğer taraftan da hem Çevre ve Orman Bakanlığı hem de gönüllü kuruluşlar ağaçlandırma faaliyetlerini sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Orman arazilerinin yüzde 86'sının erozyona meyilli olduğu Türkiye'de her yıl Kıbrıs adası büyüklüğünde bir toprağı sel ve rüzgar erozyonu ile barajlara, göllere ve denizlere kaptırıyoruz. Bunu önlemek için yıllarca ciddi bir çalışma yapılmadı. Ancak 1980'li yıllarda yapılan planlamalar ile her yıl çok az sayıda erozyon kontrol projesi yapılmaya başladı. Buna karşın yanlış otlatma, ağaçları kesme ve tarla açma gibi nedenlerle toprak örtüsü kaybolan orman arazileri erozyon tehdidi altına giriyor. Yapılan araştırmalarda olgun bir orman ağacının 50 ton toprağı erozyondan koruduğu tesbit edildi.

Diğer yandan her türlü toprak örtüsünün izinsiz olarak taşınması orman kanununun 91. maddesinin 9,10 ve 11 fırkalarına göre 140 ile 5 bin TL'ye kadar idari para cezası gerektiriyor. Vatandaşın evinin bahçesine kullanacak toprak için özel hafriyat şirketlerine kamyon başına 100 YTL ücret ödediği Türkiye'de, gerekli tedbirler alınmadığı için sel ve rüzgardan dolayı verimli topraklar denizlere ve göllere gidiyor.

Orman muhafaza memurları her türlü orman ürününün ve toprak örtüsünün izinsiz olarak ormandan taşınmasına karşı gerekli cezai işlem uyguluyor. İzinsiz taşınan toprağa el konulduğu gibi o toprağı taşınan araçta açık artırma ile satılıyor. Orman kanunları bununla da kalmıyor, hatta orman arazisine izinsiz girmeyi bile suç sayıyor. Orman kanunun 67/74 maddesine göre orman alanına izinsiz girmenin idari cezası 300 YTL.

Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Başkanı Selami Tece, olgun bir çam ağacının 40 metre ye kadar kök yaptığını ve yine olgun bir çam ağacının 50 ton toprak tuttuğunu söyledi.

Şiddetli bir erozyon sahasında bir hektarlık bir alanda ekim, dikimi, taş duvar, dikenli tel ihatası, otlandırma vesaire bugünkü maliyeti 4-5 bin YTL olduğuna dikkat çeken Tece şu bilgileri verdi: "Olgun bir ağacın kök yayvan bölgesinde 50 ton toprak tutuyor. Bu ağacın kesilmesi demek 50 ton toprağın erozyona teslim edilmesi demek. Fransa'da yapılan araştırma bir ceviz 40 metre derinliğe kadar kök yapabiliyor. Bu da ağacın kökünün gidebildiği her karış güvende olması anlamını taşıyor. Erozyon ciddi bir çalışma gerektiriyor. Bunu önlemek bakanlığın görevi, tüm ülkenin milli bir meselesi. Erozyon ağacın kesilmesiyle birlikte oluşuyor. Oysa orman oluşturmak 70-80 yıl alıyor. Ülkenin bir tek çakıl taşını bile vermeyiz diyoruz ama tonlarca toprakları sele kaptırıyoruz. Topraksız vatan olmaz, toprağı da orman korur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious