Ormanlarımız dünyada ilk 10’da

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, dünyadaki ormancılık faaliyetlerinde en başarılı 10 ülkeden biri olduğumuzu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bursa’nın Karacabey ilçesinde ’Endüstriyel Orman Plantasyonlarının Tesisi ve Geliştirilmesi’ konulu toplantıda konuşan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Türkiye’deki ormanların yüzde 95’i doğal, yüzde 5’i sunidir. Avrupa’da ise bunun tam tersidir. Ormanların yüzde 95’i sonradan oluşturulmuştur. Hedefimiz, 4 yıl içinde Trakya kadar bir alanı, yeni bir orman alanı olarak ülkeye kazandırmak’’ dedi.

Karacabey Ticaret Borsasında düzenlenen toplantıda konuşan Bakanı Osman Pepe, Türkiye’nin ormanların bakımı konusunda, orman köylülerinden yeterince faydalanılmamasından yakındı. "Bazı bölgelerimizde orman köylüleri bize kesinlikle yardımcı olmuyor, bize katılmıyor. Dışarıdan da buraya eleman getiremiyoruz, sosyal problemler çıkıyor. Orman köylülerini, orman bakımı konusunda kesinlikle aktif hale getirmemiz gerekiyor’’ diyen Bakan Pepe, Türkiye’de mevcut orman varlığının istenen şekilde ekonomiye kazandırılmasının önünde birtakım engeller olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin orman varlığı kadar alana sahip Finlandiya’nın yıllık ormancılık gelirinin 15 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Pepe, "Türkiye’de malesef bu rakam 1 milyar dolara ancak ulaşmıştır. Türkiye’nin, bozuk orman alanlarının rehabilite edilip hızlı yetişen türler haline getirilmesi durumunda ise 15-20 yıl sonra bugün Finlandiya’nın elde ettiği gelirin yüzde 50’sine ulaşılabiliriz. Bozuk orman alanlarının rehabilite edilip, ülke ekonomisine kazandırılması gerekiyor. Türkiye’deki orman alanları, son yıllarda gelişti ve arttı. Halk arasında ’Ormanlar yandı, kül oldu’ diye yanlış bir kanı var fakat Türkiye’de ormanlık alanlar artıyor. Türkiye, dünyadaki ormancılık faaliyetlerinde en başarılı çalışmaları yürüten 10 ülkeden biri. Biz ise bu yıl bu rakamı 350 bin hektara çıkardık. Geçen yıl bu rakam 250 bindi, seneye 400 bin olacak, öbür sene 500 bine ulaşacak. Hedefimiz, 4 yıl içinde Trakya kadar bir alanı, yeni bir orman alanı olarak ülkeye kazandırmak. Doğrusu bu rakam da bize yetmez. Türkiye’de uzun yıllar vatandaşların cehaleti nedeniyle yeşil alanlar yok edilmiş, kahverengi alanlar artmış. Eğer biz tahrip etmezsek Türkiye’nin çok muhteşem bir doğası var’’ diye konuştu.

"HER YIL CANIMIZ ORMANLARIMIZ YANIYOR"

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, dünyayı, gelecekte ciddi bir kuraklık ve kıtlık tehlikesinin beklediğini, bu nedenle ormancılık alanlarının artması gerektiğni söyledi. Geçtiğimiz yıl 100 bin dönüm özel ağaçlandırma çalışması yapıldığını, bu rakamın daha yukarılara çıkarılması gerektiğini belirten Bakan Pepe, "Milletimizin ormana bakışı her geçen gün değişiyor ve ormancılık alanında çağdaş ülkeler seviyesine ulaşmak için bir adım daha atıyoruz" dedi.

Öte yandan, toplantıda söz alan TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Gökyiğit de dünyada her yıl Portekiz kadar ormanlık alanın yok olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious