Ormanların azalması iklimi bozdu

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Sürdürülebilir Orman Yönetimi Çalıştayı'nda konuşan Denizli Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, dünyada ormanların azalmasının iklimi de bozduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Orman Bölge Müdürlüğü sosyal tesislerindeki toplantıya Orman Bölge Müdürü Oklu, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Karayolları yetkilileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, köy muhtarları ve orman çalışanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Oklu, dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte ormanlarda daralma meydana geldiğini belirterek, ormanlık alanlarda meydana gelen bu daralmanın iklimi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Ormanlarda karbondioksit tüketiminin azalmasıyla sera gazlarının oluştuğunu, bunun sonucunda da dünyanın ısındığını ifade eden Adem Oklu, "Dünyanın ısınmasıyla birlikte meydana gelen seller, düzensiz yağışlar, tabî afetler ve toprakların verimsizleşmesi insan yaşamını zora sokmaktadır. Bu ve benzeri olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla Orman Bakanlığı tarafından orman yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda çalışma başlatıldı." dedi.

Oklu, toplantıdan çıkacak sonuçların rapor halinde Ankara'ya gönderileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious