Orta Asya ülkeleri kara teslim oldu

Orta Asya ülkeleri kara teslim oldu.55884
  • Giriş : 06.01.2008 / 12:57:00

Son yılların en etkili kışını yaşayan Orta Asya ülkeleri kara teslim oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bölgede dondurucu soğuklar hayatı olumsuz etkiliyor. Elverişsiz hava şartlarının etkili olduğu Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan ölüm haberleri geliyor. Sert kış, bir taraftan can alırken bir taraftan da günlük hayatı olumsuz etkiliyor.Bölge ülkelerinde birçok kara yolunun aşırı kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandığı bildiriliyor.

Bu arada Kazakistan'da aşırı soğuklar nedeniyle ısınma talebinin hat safhaya çıktığı ve bunun da ölümlü yangınlara neden olduğu belirtiliyor. Kazakistan'da sadece 30 Aralık 2 Ocak arasında meydana gelen 330 yangında 31 kişinin hayatını kaybettiği kayd edildi. Kazakistan'da özellikle kara ve hava ulaşımında aksamalar olduğu belirtiliyor. Eski başkent Almatı bölgesi ile ülkenin kuzeyi arasındaki yolların ulaşıma kapandığı ifade ediliyor.

Öte yandan soğuk havanın etkili olduğu Kırgızistan'da ise sadece Bişkek'te son 2-3 günde 50 kişinin donarak öldüğü haber veriliyor. Ölenlerin çoğunun sokaklarda dolaşan evsiz kişiler olduğu belirtiliyor.

Ağır kış şartlarının etkili olduğu Tacikistan'dan ise çığ haberleri geliyor. Son günlerde peş peşe yaşanan iki ayrı çığ olayında yaklaşık 20 kişi hayatını kaybetti. Ülkede yeni çığ olaylarının yaşanmasından endişe ediliyor.

Diğer Orta Asya ülkelerine göre kışın daha az etkili olduğu Özbekistan' da ise Tabii Afetler Bakanlığı özellikle dağlık bölgelerdeki yollarda olası çığ olaylarına karşı halkı uyarıyor. Bakanlık ülkede faaliyet gösteren GSM firmaları aracılığıyla cep telefonu abonelerine gönderdiği mesajlarda çığ uyarısında bulunuyor.

Kar yağışının etkili olduğu bölge ülkelerinde bazı yerlerde hava sıcaklığının eksi 35-40 dereceye kadar düştüğü bildiriliyor.

Son yılların en etkili soğuklarının görüldüğü Orta Asya'da bu elveriş hava şartlarının daha belli bir süre devam etmesi bekleniyor.

ATIF ALA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious