Orta Asya'da 'Sınır Ötesi' çarpıtması

Orta Asya'da 'Sınır Ötesi' çarpıtması.13141
  • Giriş : 23.10.2007 / 14:55:00

Son dönemlerde artan terör olayları ile birlikte Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik tutumu, Orta Asya'da yanlış yorumlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı verdiği mücadele bölgede medyanın yönlendirilmesiyle, "Kürtlere karşı yürütülen planlı bir sindirme hareketi" olarak lanse diliyor.

Rus ve Batı kaynaklı haber ağlarının etkili olduğu Orta Asya'da Türkiye'nin bölgede Kürtlere karşı bir baskı hareketi başlattığı yorumun ön plana çıkmasına zemin oluşturuyor. Bölgede takip edilen birçok haber kaynağı, PKK mensuplarını "eylemci" ve "Kürt direnişçiler" olarak dile getiriyor. En son gerçekleşen terör eylemlerin ardından bölgede tansiyonun giderek tırmandığına dikkat çeken ilgili haber kaynakları, genel olarak yanlış yönlendirme yapıyor.

Bölge halkı nezdinde ise Türkiye'nin Kürtlere karşı bir sindirme hareketi güttüğü görüşü ağırlık basıyor. Halktaki genel düşünce "Kürtler bağımsızlık mücadelesi verirken, Türkler tarafından kendilerine baskı uygulanıyor" şeklinde.

BÜYÜKELÇİLİKLER DEVREYE GEÇMELİ

Bu konuda bölge halkı ve kamuoyunun gerçek ve doğru haberlerle bilgilendirilmesi amacıyla Büyükelçiliklerinin acilen devreye geçmeleri gerektiği belirtiliyor. Bölgede bu görüş hakim olurken, gerek yerel basında ve gerekse yerel kamu oyunda hakim olan yanlış bilgilendirmelerin önüne geçme adına elçiliklerin yeteri kadar aktif olmadığı gözleniyor.

Olası her gelişme ile birlikte büyükelçiliklerin yerel basın-yayın organlarına yönelik düzenleyecekleri düzenli basın toplantılarının bölge kamuoyunu gerçekler hakkında bilgilendirme açısından faydalı olacaktır.

RUS HABER KANALINDAN "KÜRDİSTAN CUMHURBAŞKANI" GAFI

Bu arada bölgede en çok izlenen haber kanalarından biri olan Rus haber kanallarında "Vesti" dünkü haber bülteninde "Kürdistan" ve Kürdistan Cumhurbaşkanı" gafını yaptı.

Özbekistan'da seyredilen Rus haber kanalı "Vesti" muhabiri Erbil'den geçtiği haberde Mesut Barzani'den "Kürdistan Cumhurbaşkanı" olarak bahsederken anonsunda "Erbil-Kürdistan" ifadesini kullandı.

Bu arada bölgeye yönelik yayın yapan bir çok internet sitesi dün Kuzey Irak'tan gelen PKK'nın ateşkes teklifine geniş yer verdi. Haberlerde ilgili terör örgütünün Türkiye'ye çağrıda bulunarak belirli şartlar dahilinde ateşkes ilan edebileceği ve Türkiye ile görüşmeye hazır olduğu iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious