'Orta Doğu barışı için çalışacağım'

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Bir yıl içinde görevi bırakacağını açıklayan İngiltere Başbakanı Tony Blair,

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lübnan'da protestolarla karşılanan Blair, buradaki kızgınlığı anlayamadığını belirtti. Blair, Lübnan'a 40 milyon Sterlin de yardım sözü verdi.

İsrail ve Filistin temaslarının ardından bugün Lübnan'a gelen İngiltere Başbakanı Tony Blair, yoğun güvenlik önlemleri alınan başkent Beyrut'ta "Evlerimizi, mahallelerimizi ve hatıralarımızı yıktığın için teşekkür ederiz" pankartlarıyla karşılandı. Göstericiler Blair'i protesto için kent merkezinde toplanırken "Blair, Lübnan'a hoş gelmedin'', ''Lübnan halkı adına söylüyoruz: Evlerimizi, mahallelerimizi ve hatıralarımızı yıktığın için teşekkür ederiz" yazılı pankartlar taşıdı.

Blair'in Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ile ortak düzenleyeceği basın toplantısında da protesto vardı. Konuşmasına başladıktan sonra bir grup protestocu ''Utan'' diye bağırarak Blair'e doğru yürümeye başladı. ''İsrail ırkçılığını boykot edin'' yazılı bir pankart açan göstericiler daha sonra uzaklaştırıldı.

Blair protestonun bitmesinden sonra yaptığı konuşmada Lübnan'daki kızgınlığı anladığını, masum insanların hayatlarını kaybettiğini belirtti. Blair, sadece Lübnan'da değil tüm bölgede kalıcı bir barış sağlayacak şekilde yaraların sarılabileceğini ifade etti. İngiliz Başbakan, ''Bunun yapılabileceğine inanıyorum. Bu görevdeki kalan zamanımda bunu sağlamak için elimden geleni yapmaya çalışacağım'' diye konuştu. Blair Lübnan'a yeniden inşa çalışmaları için 40 milyon sterlin yardım sözü verdi.

Blair geçen hafta görevini bir yıl içinde bırakacağını açıklamıştı. Tony Blair daha sonra geçen yıl şubat ayında öldürülen eski Lübnan başbakanı Refik Hariri'nin mezarını ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious