Orta hasarlı binalar yeniden incelenecek

  • Giriş : 04.03.2008 / 17:50:00

Düzce'de 17 Ağustos ve 12 Kasım tarihlerinde meydana gelen depremlerde, orta hasar tespit edilen binaların sahiplerinin yapı denetim firmalarına binalarını inceletmeleri gerektiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düzce Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yapı denetim firmalarınca incelenen ve rapora bağlanan orta hasarlı binalara, az, orta ve ağır hasara çekme imkanı verildiği bildirildi.

Açıklamada, yapı denetim firmalarınca detaylı bir şekilde incelenen ve raporla hasar durumu değişen binaların, yeni hasar derecelerinin Valilik görüşü ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğünce de uygun görülüp onaylandıktan sonra geçerlilik kazanacağı ifade edildi.

Ayrıca, orta hasarlı binaların 30 Haziran tarihine kadar onarım ve güçlendirme projelerini yaptırtan, onarım ruhsatını alan ve işlemlerini tamamlayan bina sahiplerinin 31 Aralık tarihine kadar onarım ve güçlendirme işlemlerini bitirmeleri gerektiği, bu işleri tamamlayan hak sahiplerinden, ödenen afet kredilerinin defaten alınacağı kaydedildi.

31 Aralıka kadar onarım ve güçlendirme işlemleri yapılmamış orta hasarlı binaların Afet kanunun 13. maddesine göre yıktırılacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious