Orta öğretimde lig usulü müsabakalar

Orta öğretimde lig usulü müsabakalar.12905
  • Giriş : 22.10.2008 / 10:43:00

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, ilk ve orta öğretim okullarında öğrencilerin, yıl sonuna kadar aktif spor yapması için lig usulü karşılaşmalar yapılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de spor faaliyetlerinde son yıllarda büyük gelişmeler yaşandığını, özellikle altyapı tesislerinde önemli aşama kaydedildiğini söyledi.

Atalay, ilk ve orta öğretimdeki öğrencilerin spor ile daha çok iç içe olması için genel müdürlük olarak birçok faaliyet yürüttüklerini, bunun için ilgili kurumlarla görüşmelerini sürdürdüklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Okullarımızda, okullararası müsabakaların sayıları arttırılarak yapılmalıdır. Okullarda yapılan spor müsabakaları tek maç üzerinden eleminasyon şeklinde yapılmamalı. Okullarımızda öğrencilerimiz bir maç oynayıp elendikten sonra bir yıl oturmamalı, en az 10-15 karşılaşma yapmalı. Böylelikle çok daha etkin bir spor faaliyeti içinde bulanabilirler. Böylelikle, Türkiye'nin geleceğin sporcuları daha rahat yetişir.''

-BEDEN EĞİTİMİ DERSLERİNİN SAYISI ARTMALI-

Beden eğitimi ders sayılarının arttırılmasının da sporcu gelişimi ve yetişmesi için önemli olduğunu ifade eden Atalay, ''Okullarda haftada 4 ders beden eğitim olduğu zaman nihai hedefe çok rahatlıkla ulaşılacaktır. Bu hedefte Türk sporunun gelişmesi ve milli takımların başarısıdır. Özellikle beden eğitimi ile ilgili branş hocalarının sayıları artmalı. Okullardaki öğretmenler, aynı zamanda o okulun antrenörü olabilir'' dedi.

Atalay, bu uygulamanın sonuçlarının çok başarılı olacağına inandığını da vurguladı.

Spora yatkın olan öğrencileri derslerinde bazı kolaylıkların da sağlanması gerektiğini belirten Atalay, ''Spor müsabakalarına giden öğrencilerin dışlanmaması gerekiyor. Başarılı sporcuların ders saatleri ayarlanmalı. Böylelikle hem spor, hem de normal eğitim açısından o öğrenci çok büyük ilerleme kaydedebilir'' diye konuştu.

-ANA OKULLARINDAN İTİBAREN CİMNASTİK DERSLERİ VERİLEBİLİR-

Sporcuların okullarda yetiştiğini ve spor eğitimin okul çağında başladığını belirten Atalay, şunları söyledi:

''Sporcu yetiştirmede ülkemizde çok başarılı olan iller ve okullar var. Bu illerin ve okulların sayısının arttırılması için çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu okullarımızda yetişen sporcular gelecekte milli takımlarımızın temeli oluşturacaktır. Bir cimnastikçinin yetişmesi için bu spora çok küçük yaşta başlaması çok önemli. Bu yaştaki çocuklar çok basit hareketlerle cimnastiğe ısınabilir. Bütün sporların temelinde cimnastik ve atletizm var. Ana okullarından itibaren cimnastik dersleri verilebilir.''

Atalay, Türkiye'nin tesis bakımında dünyanın en önemli ülkeleri arasına girdiğini, bu konuda ülke genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşları ile herkesin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*