Orta sahanın dinamosu

Orta sahanın dinamosu.12848
  • Giriş : 27.03.2009 / 08:22:00

Nou Camp Stadı'nın yanında bulunan küçük bir kulüp binasının üzerindeki La Masia yazısı birçoklarının ilgisini çekmekten uzak duruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Oysa Barcelona'nın büyüklüğünün temelleri bu gösterişten uzak La Masia'da atılıyor.

Burası Katalan kulübünün Futbol akademisi. Henüz 11 yaşında La Masia'nın kapısından giren Xavi Hernandez, İniesta ve Puyol gibi isimlerle takımın en önemli oyuncularından biri oldu. Başka bir takımda oynamayı düşünemeyecek kadar Barça formasına bağlı olan Xavi, oynadığı futbolla Euro 2008'de İspanya'yı finale çıkarırken, şampiyonanın en iyi oyuncusu seçilerek çalışmasının karşılığını aldı.

La Masia'da Johan Cruyff mantığı geçerlidir; top üzerinde tam hakimiyet. Fizik gücün yetersiz olabildiği durumda, top tekniğiyle rakiplerin üstesinden gelinecektir. Bu yüzden akademideki tüm oyuncular sürekli topla antrenman yaparlar. Xavi, bu mantığın kendilerini top üzerinde söz sahibi yaptığını belirterek, 'Dar alanda rakibin dengesini bozacak kısa pasları La Masia'da öğrendik.' diyerek Barcelona'nın oyun mantığı hakkında bilgi veriyor. 25 Ocak 1980'de doğan Xavi, 11 yaşında adımını attığı Barcelona'da formayı 1998 yılında Louis Van Gaal döneminde giymeye başladı. Nou Camp'ta top toplayıcı olarak görev yaparken 'A takımında oynayacağı günlerin' hayalini kuran Xavi'nin örnek aldığı isimler, defansın sigortası Guardiola ve orta sahanın maestrosu Michael Laudrup. Xavi, hayranı olduğu iki oyuncunun özelliklerini kendi Futbol hayatında birleştirmeyi başarır.

Ön liberoda oyun kurucu olarak görev yapan Xavi, attığı milimetrik paslar ve tekniğiyle orta sahanın dinamosu görevini yapıyor. Kısa boyuna rağmen fizik gücü olarak rakiplerine ezilmeyen Xavi, kısa alanda çok yüksek pas yüzdesiyle oynuyor. Takımını atağa kaldıran isim olarak, orta sahada tüm topların buluşma adresi oluyor. Özellikle Raul'un yokluğunda takımın tüm sorumluluğu Xavi'nin omuzlarında kaldı. Kaptan Casillas olmasına karşılık, takımın yönetimi Xavi'de. Yıldız futbolcu, La Masia'dan beri beraber oynadığı takım arkadaşı İniesta ile olan uyumunu Senna ve Silva ile de geliştirerek, aşılması zor bir orta saha oluşturdular. İspanya'nın başarısında bu 4 bücür çok önemli rol oynadı. Turnuvanın en iyi oyuncusu seçilen Xavi, mütevazılığı elden bırakmayarak, 'Takım arkadaşlarım olmadan bir hiçim. Ronaldo, Ronaldinho ve Messi gibi yıldızların yanında ben sıradan bir oyuncuyum.' diyerek, futbolseverlerin kalbini bir kez daha fethetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*