'Ortadoğu bataklıktır!

'Ortadoğu bataklıktır!.23558
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan: "Ortadoğu bir bataklıktır, bulaşılırsa bir daha oradan kurtulamayız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hürriyet ve Değişim Partisi (HÜRPARTİ) Genel Başkanı Yaşar Okuyan, hükümetin meclisten karar çıkartmadan, Cumhurbaşkanı'na ve askere danışmadan Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'ya Lübnan'a asker gönderme sözü verdiğini iddia etti. Okuyan; "Ortadoğu bir bataklıktır. Türkiye o bataklığa bulaşısa bir daha oradan kurtulamayız." dedi.
Okuyan, Rize Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, hükümetin meclisten karar çıkartmadan, Cumhurbaşkanı'na ve askere danışmadan Lübnan'a asker göndereceğini Lübnan Başbakanı'na söylediği iddiasında bulundu. Hükümetin bu tavrının talihsizlik olduğunu ifade eden Okuyan, "Çünkü yurtdışına asker göndermek sadece TBMM'nin kararıyla olur. Herkes hukuka uymak zorundadır. 1 Mart tezkeresinde de aynı sıkıntı olmuştu. Önce ABD'ye asker gönderileceği sözü verildi, ardından meclis onay vermeyince ABD ile ilişkiler sıkıntılı bir döneme girdi. Şimdi aynı yanlış Lübnan'da yapılmaktadır." diye konuştu.

BM'nin oluşturacağı güce Türkiye'nin asker göndermesi diye bir şeyin tartışma konusu bile olmaması gerektiğini belirten Okuyan, şöyle konuştu: "Çünkü Ortadoğu bir bataklıktır. Türkiye o bataklığa bir vesile ile bulaşırsa bir daha oradan kurtulamayız. 28 Arap ülkesinden bir ikisi dışında hiçbiri Lübnan'a asker göndermek istemiyor. Peki o halde Türk hükümetine ne oluyor. Bu hükümet ABD ve İsrail'e yaranmak için Lübnan'a asker göndermek çabasındadır. Böyle bir şeyi şiddetle reddediyoruz. Bunu Türkiye'nin ulusal ve uluslararası çıkarları ile çelişen bir tavır olarak görüyoruz. Eğer hükümet illa yurt dışına asker göndermek istiyorsa, Kandil Dağları'na terör örgütü PKK ile mücadele için göndersin."

Ortadoğu'da Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren çok ciddi gelişmeler olduğunu ileri süren Okuyan, "ABD'nin resmi silahlı kuvvetler dergisinin Temmuz ayı sayısında yayınlanan haritada, bölgede 7 kukla devlet kurulması öngörülmektedir. Burada bizi ilgilendiren en önemli unsur İran, Irak ve Suriye'den alınan topraklar ile bizim 24 vilayetimizi içine alan Kürdistan Devleti'nin kurulmasıdır. Bu harita yıllardır var. Ama yeni olan Artvin, Rize ve Trabzon'un yarısının Kürdistan toprağı olarak gösterilmesidir. Buna hiçbir itiraz ve tepki gösterilmemiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur." şeklinde sözlerini tamamladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious