Ortadoğu konferansına tepkiler sürüyor

Ortadoğu konferansına tepkiler sürüyor.9262
  • Giriş : 26.11.2007 / 14:43:00

ABD'nin Annapolis kentinde Ortadoğu barış sürecini yeniden canlandırmayı amaçlayan zirve bugün akşam yemeğiyle başlıyor. Ancak konferansa ilişkin tartışmalar dinmiyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

israil:


İsrail'de Başbakan Ehud Olmert'e destek verenler ve karşı çıkanlar ile Doğu Kudüs'ün kurulacak Filistin devletinin başkenti olmasına itiraz edenler gösteri ve kampanyalar düzenliyor.

Kudüs'ü İsrail'in egemenliği altında tutmak isteyen "Tek Kudüs" adlı örgütün Kudüs'ten başlattığı kampanyaya eski bakanlardan Natan Şaranski, sağ kanat partilerinden Ulusal Birlik'in lideri Effi Eytam, Likud üyesi eski Meclis Başkanı Reuven Rivlin, eski Genelkurmay Başkanı Moşe Ya'alon ve ABD Kongresi üyelerinden Cumhuriyetçi Eric Cantor destek veriyor.

Cantor, Kudüs'ün bir kısmının Hamas, İslami Cihad ve El Aksa Şehitleri'nin eline düşeceğini, Hıristiyan veYahudilerin kentte ibadetlerini özgürce yerine getiremeyeceğini savunuyor.

Hamas:


Hamas, "Filistin halkının, Annapolis konferansının sonuçlarını tanımayacağını" öne sürdü.

AFP'ye demeç veren Hamas sözcüsü Fevzi Berhum, "Annapolis'te alınacak kararlar halkımızı bağlamaz, çünkü Filistinliler, haklarını ortadan kaldırması için kimseye yetki vermemiştir" dedi.

İsveç:


İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, konferansta anlaşma sağlanamamasının, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın iktidardan olmasına yol açabileceğini söyledi.

Annapolis konferansının İsrail ile Filistinliler arasındaki sorunda "gerçek iki devlet çözümü için son büyük fırsat" olabileceğini belirten Bildt, "Müzakereler başarısız olursa, bölgedeki durumun kesinlikle dramatik bir şekilde kötüleşeceğinin herkes farkında" dedi.

İran:


İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Annapolis konferansının "şimdiden sonuçsuzluğa mahkum" olduğunu söyledi.

Annapolis konferansının, "Siyonist rejim"e (İsrail) yardım için düzenlendiğini söyleyen Hamaney, "Siyah Saray yetkilileri de bundan kendilerine çıkar sağlama peşindeler" diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da dün yaptığı açıklamada, "İran'ın çevresindeki bazı ülkelerin bu toplantıya katılacak olmasından üzüntü duyuyorum" demiş ve katılımcı ülkelerden konferansı boykot etmelerini istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious