Ortadoğu krizinin sebebi ABD

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Arap Birliği, ABD'nin Birleşmiş Milletler'in İsrail'in Beyt Hanun saldırısının kınanmasını veto etmesinin, Ortadoğu barış sürecini öldürdüğünü bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail'i kınayan tasarıları veto etme sicili bulunan Washington, İsrail operasyonlarına ilişkin bu yıl ikinci kez bir tasarıyı veto etmiş oldu.

Kahire'de gazetecilere bir açıklama yapan birliğin Genel Sekreteri Amr Musa, ABD'nin vetosu ile ilgili "Bu mesaj bizde sinir ve öfkeye yol açmıştır. Mesaj tamamen alınmıştır ve bu mesaj, Ortadoğu'da barış sürecinin tamamen öldüğünü söylemektedir" dedi. Musa, "Bu veto akıl almaz bir karadır ve Ortadoğu'da sadece bir öfke seline sebep olacaktır" diye konuştu.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki askeri operasyonlarının özellikle de 18 sivilin katledildiği Beyt Hanun saldırısının kınandığı karar tasarısı için BM Güvenlik Konseyi'nde önceki gün yapılan oylamada 10 üye lehte oy kullanırken, Japonya, Danimarka, İngiltere ve Slovakya ise çekimser kalmıştı. Ancak veto hakkı bulunan daimi üye ABD'nin, "dengesiz ve yanlı" olduğu gerekçesiyle tasarıyı veto etmesi üzerine karar konseyden geçmemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious